Koupě ojetého auta, co kde a jak???
Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Koupě ojetého auta, co kde a jak???  (Přečteno 68667 krát)
Jendix



Karma: 3
Příspěvků: 44



« : Duben 06, 2011, 10:27:48 pm »

Ahoj, vím že mě asi pošlete hledat někam na google, jenže tam je sice hromada témat, ale né všechna jsou zcela aktuální. Proto jsem si říkal že to zkusím zde na foru kde s tím má určitě spousta lidí zkušenosti.  Kroutím očima Poslední dobou pošilhávám po nějakém novějším autě, přecijenom to moje starší je už při 270 benzínových tisících km :-D trochu opotřebované, jako další chci něco bezpečnějšího a z důvodu lepšího stavu aut bych raději koupil něco tady. Neřikám že si člověk v čechách nevybere, znám pár bazarů kde majia auta např. z NL za někdy lepší ceny než tady. Teď ale k mým otázkám:

1. Jaké převozní značky musím koupit abych mohl s autem i do čech, jeden prodejce mi tvrdil, že ty pěťidění stačí (myslím že jsou žluté) já jsem pak ale někde četl že musí být ty červené na měsíc. Případně kolik značky stojí

2. Můžu převozní značky koupit tady u mě (Magdeburg) a auto pak kupovat např. v Berlíně? Nebo to musí bejt z města kde auto kupuji?

3. Na co si dát pozor při koupi, případně jak nejlépe postupovat, auto jsem takhle ještě nekupoval a nějak bych šáhnul vedle. Nejraději bych auto od privátního prodejce, jak případně postupovat v tomto případě.

4. No a pokud se někomu bude chtít více rozepsat, uvítám i nějaké info o přihlášení na českém úřadě. (v Německu auto zatím přihlašovat nebudu, možná až to další :-D ) Případně co to u nás stojí?

Předem díky moc za tipy a rady.  Co???

ps: pro automobilové nadšence bych měl i pátou otázku, co za auto by mi doporučili, chtěl bych nějakého kombíka nejlépe v naftě, event. i např. sharana, ale to je taková krajní možnost, pokukuju taky po pětkovým BMW (v současnoti mám taky BMW, i když takovýho dědu BMW a zatím spokojenost), ale tam se trochu bojim servisních nákladů.
« Poslední změna: Duben 06, 2011, 10:29:23 pm od Jendix » Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #1 : Duben 09, 2011, 11:51:39 pm »

Ahoj,

v kategorii pro dopravu už je několik podobných témat o koupi a pojištění auta. Nějaké info o těch značkách je taky vlevo v článku o nakupování.

Pro vývoz mimo Německo potřebuješ správně značky s červeným pruhem (Ausfuhrkennzeichen).

Ty se žlutým pruhem (Kurzzeitkennzeichen) platí zpravidla jen pro převoz auta v Německu, ALE některé státy EU (Rakousku a Itálie) je tolerují. Viděl jsem ale na cestách v Česku taky několik aut s těmi se žlutým pruhem a i jsem slyšel od hodně lidí že použili pro vývoz taky ty se žlutým pruhem, takže v Česku je pravděpodobně taky tolerují.
Zaznamenáno
Jendix



Karma: 3
Příspěvků: 44



« Odpověď #2 : Duben 10, 2011, 09:00:46 am »

Ahoj už jsem si něco na netu vyhledal, ale právě je otázka zda je to aktuální. Jinak se zeptám ještě k těm značkám když už jsi začal. Auto už jsem si našel a majitel mi dokonce nabídl že můžu dojet do čech na německých číslech a on že k odhlášení techničák a čísla v podstatě nepotřebuje, bylo to trochu zmatený tak nevím jestli jsem ho správně pochopil, musíme to ještě v pondělí mírně dořešit. Setkal jsi se někdy s něčím podobným? Jinak ty značky za ca. 80E jsou ty s tím žlutým pruhem na pět dní jestli se nepletu.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Duben 10, 2011, 11:22:44 am »

Se znackami puvodniho majitele samozrejme odjet a CR to prihlasit muzes, od puvodniho majitele je to ale velka laskavost, protoze tim padem take jeden na jeho povinne ruceni a zpusobis-li nehodu, zustane na tom sedet on. K odhlaseni podle me zkusenosti svuj puvodni technicak potrebuje, resp. jeho kopii s potvrzenim ceskeho uradu, ze original si ponechal on (tak to bylo u mne: prehlaseni auta na sestru - magistrat mi nemecky technicak vzal, vydal jeho potvrzenou kopii a tu pak KVR s patricnym vysvetlenim prijal a auto odhlasil.). Uplne bez technicaku to z principu jit nemuze, protoze drzitel technicaku je faktickym panem nad vozem a pokud by to bez technicaku slo, mohl by v horsim pripade kdokoliv komukoliv odhlasit vuz.
V CR pozadovali pred prihlasenim technickou a k prihlaseni prave onen nemecky technicak (uz nevim, jestli jen Fahrzeugbrief, nebo oba).

Jinak te jeste mozna bude zajimat, ze v Nemecku uz pro soukromem prodeji auta neplati, ze vuz kupujes "jak jsi ho videl", bez jakychkoliv zaruk (takova byvala vzorova soukroma kupni smlouva) - od jiste doby je v zakone stanoveno ruceni za skryte vady jako povinnost (nejsem si ale jist na jak dlouho). Z podobneho duvodu hodne profesionalnich prodejcu auta prodava "na export" nebo "pro firmu", neb v takovych pripadech je prodej mozny bez zaruk.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Jendix



Karma: 3
Příspěvků: 44



« Odpověď #4 : Duben 10, 2011, 03:49:49 pm »

Tak jsem se bavil s jedním pánem co dováží auta, řekl mi že to je varianta, ale že pak v čechách bych musel vzít německé spz a spolu s techničákama je poslat do Německa kvůli odhlášení, pak po odhlášení by mi poslal původní majitel techničák zpět a já bych auto přihlásil. Takže je asi jednodužší variatna s tím že si koupím ty pětidenní spz za 80 Eur. K těm bych měl ale ještě dotaz. Jedná se o spz asi za 50Eur a k tomu potřebuju ještě prý nějaké pojištění - zelenou kartu a s tím si nejsem jistý, kde jí koupit, na úřadě to prý nejde.
Zaznamenáno
Jendix



Karma: 3
Příspěvků: 44



« Odpověď #5 : Duben 10, 2011, 04:04:48 pm »

Se znackami puvodniho majitele samozrejme odjet a CR to prihlasit muzes, od puvodniho majitele je to ale velka laskavost, protoze tim padem take jeden na jeho povinne ruceni a zpusobis-li nehodu, zustane na tom sedet on. K odhlaseni podle me zkusenosti svuj puvodni technicak potrebuje, resp. jeho kopii s potvrzenim ceskeho uradu, ze original si ponechal on (tak to bylo u mne: prehlaseni auta na sestru - magistrat mi nemecky technicak vzal, vydal jeho potvrzenou kopii a tu pak KVR s patricnym vysvetlenim prijal a auto odhlasil.). Uplne bez technicaku to z principu jit nemuze, protoze drzitel technicaku je faktickym panem nad vozem a pokud by to bez technicaku slo, mohl by v horsim pripade kdokoliv komukoliv odhlasit vuz.
V CR pozadovali pred prihlasenim technickou a k prihlaseni prave onen nemecky technicak (uz nevim, jestli jen Fahrzeugbrief, nebo oba).

Jinak te jeste mozna bude zajimat, ze v Nemecku uz pro soukromem prodeji auta neplati, ze vuz kupujes "jak jsi ho videl", bez jakychkoliv zaruk (takova byvala vzorova soukroma kupni smlouva) - od jiste doby je v zakone stanoveno ruceni za skryte vady jako povinnost (nejsem si ale jist na jak dlouho). Z podobneho duvodu hodne profesionalnich prodejcu auta prodava "na export" nebo "pro firmu", neb v takovych pripadech je prodej mozny bez zaruk.

Jinak jestli jsem tě správně pochopil, tak normálně dojedu do čech, udělám na autě technickou, zaplatim povinné ručení a zajdu na úřad, kde mi seberou origo německej a tu ověřenou kopii německého já pak pošlu k odhlášení i se značkama poštou do Německa? Pokud to tak jde, je to také řešení, i když je otázka co vyjde levněji, ono to poslání techničáku taky nebude žádná láce typuju to tak na 40 euro, navíc riziko že to někde na poště zahrabou. Smutek
Zaznamenáno
Jendix



Karma: 3
Příspěvků: 44



« Odpověď #6 : Duben 12, 2011, 10:40:04 pm »

Když už jsem to tady, začal tak to tady i dokončím. Věci se mají současně k 12.4.2011 následovně:

1. Možnost - dovoz auta na 5-ti denních převozních značkách, je k tomu potřeba nejdříve pojištění (se zelenou kartou), poté na úřad a pak zpět pro značky, alespoň takhle jsem to slyšel od slečny co prodává v obchodě kde kde značky vyrábí (kde se zároveň vyřizuje i pojištění). Podobné obchody se nachází obvykle v okolí Bürgebüro (ale např. zde v Magdeburku to není zcela pravidlem, navíc tady ty paní na úřadech vůbec nic neví, takže spíše hledat přes ty obchody se značkami a ptát se tam: Schilderladen). Celý tento blázinec stojí kolem 60-80Eur.

2. Možnost (můj případ) - protože jsem sehnal auto od soukromé osoby která mi nabídla, že auto nebude odhlašovat a s autem dojedu do čech a tam si ho příhlásím, zjištoval jsem jaké možnosti v tomto směru vlasně jsou, původně se mi tato varianta zdála dost podivná, na internetu jsem o tom prakticky nic nenašel. Poté jsem ale zavolal na oddělení registrací nových vozidel do Tábora a ČB, na ministerstvo dopravy už se mi volat nechtělo, i když ve výsledku přes něj jde výsledná komunikace do Německa.

Celá věc funguje následovně (dle úředníků, v pondělí to budu mít možnost ověřit :-D ) : Postup je prakticky stejný jako v případě 1. varianty až na to že člověk nemusí nic v Německu vyřizovat (až na koupi vlastního auta :-D ). Na českých úřadech potom předloží malý a velký německý TP, úřad auto zaregistruje a zároveň pošle infromaci na ministerstvo dopravy, které dá zprávu německým úřadům o regstraci danného vozidla, na tomto základě je poté auto v Německu i odhlášeno (pokud tedy není v registru kradených vozidel, protože jinak je to v pr... ). Ve výsledku to znamená větší riziko pro původního majitele (např. v případě že ossoba co auto koupila udělá s autem na německých značkách nehodu nebo odveze auto mimo EU), ale zároveň i jednodužší protože nemusí vůbec na úřad kvůli odhlášení auta.

Snad tím alespoň trochu pomůžu někomu do budoucna. Jinak se předem omlouvám za hrubice,  psla jsem to trochu v rychlosti. ;-)

Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #7 : Duben 13, 2011, 02:07:25 pm »

To zni jako jeste trosku zjednoduseny postup, ktery jsem absolvoval ja. To by byla dobra zprava.
Diky za vzorove info zpet do fora Úsměv

(k Tvemu predchopzimu prispevku: presne tak to v mem pripade bylo. Jen poslat do nemecka nebylo treba, neb puvodnim majitelem jsem byl ja sam a odhlasit jsem to tu sel osobne)
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
duin



Karma: 6
Příspěvků: 22



WWW
« Odpověď #8 : Duben 13, 2011, 03:52:38 pm »

Ahoj,
pridam svoje zkusenosti, kdyz jsem kupoval auto cca pred 4 lety v Drazdanech od soukrome osoby
1) Fyzicky koupit auto neni zadny problem - kazdy si vybere co se mu libi a na co ma penize ovsem pozor na exotiku, ktera nabyla nikdy homologovana pro CR - pak muze byt problem
2) Probehlo odhlaseni vozidla v Drazdanech, koupil jsem mezinarodni pojisteni na 30 dni + znacky s cervenym pruhem (cenu uz ted nevim ale tusim ze jsem platil cca 80 eur). Proc jsem koupil na 30 dni a ne na 5 vysvetlim pozdeji. Jak jsem se dopredu informoval, tak prevozni znacka se zlutym pruhem je v CR neplatna. Nevim jestli se od te doby neco zmenilo.
3)Protoze se jednalo o individualni dovoz auta se zemi eu, probehla tzv. dovozova STK - temer stejna jako bezna STK jen nekolikrat drazsi
4)Cesta na urad, vyplneni zadosti o prihlaseni vozidla do evidence (dovoz), bylo nutne prilozit nemecky technicky prukaz, papir z STK. Urad ma na (ne)schvaleni teto zadosti ze zakona 30 dni, z tohoto duvodu jsem mel sjednano pojisteni na tuto dobu a mohl jsem auto legalne v CR pouzivat na znackach s cervenym pruhem. Zadost se plati, castka opet nekolikanasobne prevysuje castku za bezne prihlaseni vozidla.
5)Po 28 dnech mi prislo oznameni, ze zadosti se vyhovuje, dostal jsem CZ technicky prukaz a nasledovalo jiz bezne prihlaseni vozidla do evidence kde jsem uvedeny jako majitel.

Ceho jsem se obaval a co se opravdu stalo kamaradovi pri prihlasovani, ze v nemeckem TP nebyly uvedene nektere technicke udaje (hlucnost, spotreba) a urad tyto udaje vyzadoval. Kamarad byl nucen si tyto udaje vyzadat od oficialniho zastoupeni v CR ( a samozrejme tucne zaplatit).

Jinymi slovy uredni siml v CR poradne zarehta, kdyz si chces prihlasit auto. A navic to stoji hodne penez a nervu. Pri tomto vicemen formalnim aktu jsem v CR narazil na nekolik opravdu neprijemnych uredniku, kteri nebyli schopni delat rozumne svoji praci a zdalo se mi, ze mi chteji jen komplikovat zivot. Od te doby kdyz jdu na urad cokoliv zarizovat, snazim se zjistit co nejvice informaci (z oficialnich zdroju) abych nebyl zbytecne vlacen.

Viel Spass!
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Germany.cz © 2024
Stránky Čechů a Slováků o životě v Německu, česky i německy. Užitečné články o hledání práce v Německu, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, kultuře, památkách a atrakcích, cestování, dopravě a spoustě dalšího.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München