Pracovní neschopnost
Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2 3   Dolů
 
Autor Téma: Pracovní neschopnost  (Přečteno 222037 krát)
enoram



Karma: 0
Příspěvků: 7


« : Listopad 01, 2015, 11:00:15 pm »

Ahoj, prosím o radu... Před  dvěma měsíci se mi stal pracovní úraz (o kterém jsem tady již psal a děkuji za reakce)

Nyní jsem v situaci, že marodím již déle než 6 týdnů. Zaměstnavatel platil řádně 100% platu. Co nastává po těch šesti týdnech? Z AOK mi měly údajně přijít nějaké dokumenty k potvrzení lékařem, ale nic nepřišlo..Má něco přijít? Nebo kontaktovat AOK a vyžádat si tyto dokumenty.?Problém bude asi s tím, že těch 6 týdnů uběhlo už před 14 dny..

A ještě jeden dotaz, zaměstnavatel mi píše, ať přijedu do firmy podepsat Aufhebungsvertrag ke 13.11. Ale co bude dál? Bude mi stále, i po ukončení prac. poměru běžet nemocenská? Když nebude žádný plátce zdr. a soc. pojištění, když budu vlastně bez zaměstnavatele..

Děkuji...
Zaznamenáno
honza3333



Karma: -24
Příspěvků: 676


« Odpověď #1 : Listopad 01, 2015, 11:40:57 pm »

Ty jsi opravdu tatar!!!!!! AOK ti nemocenskou neplati, ale berufsgenossenschaft! 8 týdnů na to hazíš bobek a teď je samozřejmě pozdě. Čekáš, že ti tady v této zemi někdo něco pošle jen tak??? Prober se! Minule jsem ti přesně řekl co mas udelat a dnes se na to ptas znovu. Na moje rady jsi samozrejme hodil bobek.
Zaznamenáno
kosmopolita



Karma: -25
Příspěvků: 348


« Odpověď #2 : Listopad 04, 2015, 09:46:49 am »

I já tě musím po svých zkušenostech s dlouhodobým maroděním v ,, zemi zaslíbené,, Německo, varovat před jakýmsi vyčkáváním, že něco tady automaticky funguje. Nefunguje!  Skoro mi to připadá, že tenhle systém je takto nastavenej umyslně. Za svou nemocenskou tady musíš bojovat! Jak se po 6 týdnech začne výplata nemocenské týkat pojišťovny, začíná boj! To není ČR. Tady nemuž v klidu odpočívat jako nemocný. Je to nemocenská, kterou strávíš jako detektiv! Pořád zjišťovat, uhánět, kontrolovat, někdy bojovat, protože pokud se aspoň 2 krát na různých místech neinformuješ o daném problému, muže se stát, že nedostaneš správný informace, atd. Upřímnou soustrast, a v tvém případě bych už v klidu každý večer neusínal Mrknutí ( např.V mým případě mi AOK zarazila výplatu a musel jsem s nimi vést boj přes EU orgány. Ale ty máš případ pro tu úrazovou pojišťovnu, tak třeba jsou lepší Škleb)
« Poslední změna: Listopad 04, 2015, 01:15:21 pm od kosmopolita » Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #3 : Listopad 04, 2015, 11:32:55 am »

kosmopolita - mozno sa to tyka len toho "dlhodobeho" marodenia, lebo ja som pracoval ako zamestnanec v Nemcku 10 rokov, manzelka uz robi vyse 15 rokov, mam plno znamych a nikto z nas nemal nikdy problem s "marodkou"

ale je pravda ze nepoznam nikoho, kto by marodil  viac ako 2-3 tyzdne ...
Zaznamenáno
kosmopolita



Karma: -25
Příspěvků: 348


« Odpověď #4 : Listopad 04, 2015, 01:26:46 pm »

No právě Rudo! Já taky neznám nikoho kdo marodil do 6 týdnů, kdy platí nemoc zaměstnavatel, že by měl problém s výplatou od firmy.  Až když přichází ,,do hry,, pojišťovna, tak se ukáže systém v plné kráse! Tady v Reichu celkově mě napadá jedno rčení: Nahoře huj, vespodu fuj!   Ale nepaušalizuji. Já jen varuji! V mém případě : před AOK. ( peníze jsem z nich nakonec doslova vydoloval )  Dokud jsem makal, držel hubu a nic od sociálního systému nechtěl, tak byla SPOKOJENOST NA OBOU STRANÁCH! Mrknutí
Zaznamenáno
honza3333



Karma: -24
Příspěvků: 676


« Odpověď #5 : Listopad 04, 2015, 03:47:21 pm »

Úrazová pojištovna BG- Berufsgenossenschaft je slaby odvar AOK. Tohle jsou teprve svine. Jak tady rekl kolega, marodit v D znamena velky stres. Ja v tom lital dva roky a nikdy vice. Bez pomoci advokata jsem se samozrejme neobesel....
Zaznamenáno
Dadka245



Karma: -3
Příspěvků: 11


« Odpověď #6 : Březen 31, 2016, 10:14:00 am »

Ahojte.Chcela by som sa opýtať kde sa mame obratiť ked zamestnávatel nechce vyplatiť mužovi pn-ku.Marodoval 6 týždnov.Ešte počas marodky mu dali výpoved.Firma tvrdí že nič nedostane lebo od 12.2 ma vypoved.(12.2.to bolo iba písane a výpoved je k 29.2)Ešte vás chcem poprosiť čo znamena skratka AOK tu v diskusii.Velmi pekne dakujem za vaše rady Úsměv
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #7 : Březen 31, 2016, 12:17:19 pm »

Ahojte.Chcela by som sa opýtať kde sa mame obratiť ked zamestnávatel nechce vyplatiť mužovi pn-ku.Marodoval 6 týždnov.Ešte počas marodky mu dali výpoved.Firma tvrdí že nič nedostane lebo od 12.2 ma vypoved.(12.2.to bolo iba písane a výpoved je k 29.2)Ešte vás chcem poprosiť čo znamena skratka AOK tu v diskusii.Velmi pekne dakujem za vaše rady Úsměv



1. AOK = jedna ze "statnich" zdravotnich pojistovem (je mozne, ze jste u ni sami pojisteni (?)).
2. Otazka: Manzel byl jeste ve zkusebni dobe? (kvuli dvoutydenni vypovedni lhute)
3. Pokud byl manzel radnym zamestnancem, tzn. zamestnavatel mu z platu odvadel dane a vsechna pojisteni, musi mu zamestnavatel az do skonceni pracovniho pomeru platit, co bylo sjednano v pracovni smlouve. (tzn. ne do vypovedi, ale do skonceni vypovedni lhuty)
4. Manzel se mel do 3 pracovnich dnu po obdrzeni vypovedi hlasit na UP a nejlepe i pojistovne, ktera mu proplaci neschopenku po skonceni pracovniho pomeru.
Zaznamenáno
kosmopolita



Karma: -25
Příspěvků: 348


« Odpověď #8 : Březen 31, 2016, 06:42:56 pm »

No tak toto jsme tady někde řešili před několika měsíci. Tak tedy , jestli manžel řádně a včas odevzdal neschopenku(zřejmě asi od německého doktora,že?) tak od toho dne hradí max. 6 týdnů nemocenskou zaměstnavatel. Jestli manželovi skončil během marodění pracovní poměr, tak přebírá placení nemocenské zdravotní pojišťovna až do konce jeho marodění. Tedy ukončení neschopenky. Takže jestli bude manžel marodit po ukončení prac. poměru stále, tedy stále bez přerušení(třebai měsíc, nebo i víc) přebírá platbu jeho Krankenkasse( já nevím jak se jmenuje. AOK, nebo má jinou?)   A jedna důležitá věc? Vždy, ale opravdu vždy si dělej kopie všeho, co těm pojišťovnám, zaměstnavatelům, atd. odevzdáváš. Zvlášť, když je to neschopenka. Tady v té zemi jsou schopni lhát, že od tebe nic neobdrželi a jsi v hajzlu. Žádným institucím tu nevěř. Je to tu mnohem horší, než např. v ČR.  Bohužel mám zlé tušení, že manžela budou chtít tak trošičku,,ojebat,, Jak zaměstnavatel, tak možná i pojišťovna. Připravte se na nejhorší : Jestli to z nich nedostanete (což možná ne), zkontaktujte tzv. Solvit. Je to organizace, kterou zřídila EU, aby pomáhala občanům EU vymáhat jejich práva. Mají pobočku v každé zemi EU. Tedy i na Slovensku. Jestli neumíte německy, kontaktujte slovenskou pobočku a vše podrobně vysvětlete. Solvit najdeš na internetu. Přál bych vám, aby jste tuto pomoc nepotřebovali, ale v této něm. džungli se čím dal častěji jinak právo nedá vymáhat. Hodně štěstí      A doufám, že i když zřejmě nemáte kopii neschopenky, tak vám pomůžou. Ale táhne se to dlouho
« Poslední změna: Březen 31, 2016, 06:49:54 pm od kosmopolita » Zaznamenáno
honza3333



Karma: -24
Příspěvků: 676


« Odpověď #9 : Březen 31, 2016, 07:26:22 pm »

Solvit nikdy nikomu nepomohl... je to jen reklama
Zaznamenáno
kosmopolita



Karma: -25
Příspěvků: 348


« Odpověď #10 : Březen 31, 2016, 08:01:55 pm »

No něco na tom možná bude. Já jim předal (Solvitu)svůj případ a ,,trošičku,, se v tom plácaj.  Mrknutí No uvidíme. Třeba jim křivdím. Nebo mě napadlo, že ještě existuje možnost  aby, Dadka245 šla na Agentur fur Arbeit (Arbeitsamt - Pracovný uřad) a požádala je o radu jestli muže dát, nebo jí případně poradili, jak podat žalobu u pracovního soudu(Klage bei Arbeitsgericht), nebo u sociálního soudu(Klage bei Sozialgericht). A zeptat se jestli je to zadarmo. Já mám dojem, že u toho Sozialgerich se nic neplatí. Jak je to u Arbeitsgericht bohužel nevím. A zeptat se u kterého soudu se ta žaloba na ,, neplatiče,, nemocenské podává. Já to nevím. A do budoucna, jestli tu chtějí zůstat, tak si začít platit to Rechtsschutzversicherung(pojištění právní odpovědnosti), nebo jak se to jmenuje. Někdo tady psal, že to není drahé a přitom jak se ukazuje, tak to v tomhle Reichu je docela potřeba.  Dneska by se mi hodili, ale bohužel nemám to sjednané.
Zaznamenáno
Dadka245



Karma: -3
Příspěvků: 11


« Odpověď #11 : Březen 31, 2016, 08:38:00 pm »

Dakujem vám za rady.Manžel pracoval oficialne na zmluvu a zamestnavatel plati odvody.Tak isto informoval že bude marodovať lebo mal zdrav.problémy.Marodku sme hned poslali e mailom a aj poštou.Nemecky moc neviem všetko si prekladam cez internet.Zamestnavatel mu nechce vyplatit pn-ku lebo mu dali vypoved.(Pn ku mal od 8.2. do 15.3 a vypoved písali 12.2 že mu pracovny pomer konči 29.2.teraz tvrdia že mu vypoved platí 12.2..)Ja si myslím že výpoved je platná až po skončeni marodky a nie počas marodky ostat nezamestnany..Teda aspon na SK je to tak.Asi dva roky dozadu u ineho zamestnavatela v nemecku marodil a tam nebol problem aj ked poslal slovensku marodku..skusim preštudovať tie úrady čo ste mi tu napísali..Je to svinstvo ale viem určite že ma nárok na vyplatenie marodky.Ved mu s platu aj strhavaju na zdravotne poistenie..Ešte raz dakujem Úsměv
Zaznamenáno
kosmopolita



Karma: -25
Příspěvků: 348


« Odpověď #12 : Březen 31, 2016, 10:05:04 pm »

Kuřna, tak přeci má datum ukončení pracovního poměru na výpovědi, ne? A do tohoto datumu musí platit zaměstnavatel. Tedy pokud to nepřesáhlo 6 týdnů. Pak vstupuje do hry zdr. pojišťovna. Ta má povinnost platit neschopenku po následném  ukončení pracovního poměru. Fakt, že nedočerpal 6 týdenní limit platby od zaměstnavatele, by neměl hrát roli.  A výpověď během marodění je v Německu udajně možná a nijak výjimečná.  Tady to není jako v ČR , nebo SR.   Já bych to viděl na to, požádat o pomoc Solvit. Jeden člověk tady už popisoval, jak mu pomohli s podobnou situací, jako máte vy.  Pak jedině ty soudy. Ale s tím Solvitem to je jednodušší. Hlavně to chce pevné nervy, protože tento ,, hnus,, který se tady v Německu praktikuje, to vyžaduje. A hlavně to nevzdat.  Jenom škoda, jestli nemáte kopii té neschopenky.  A neschopenka měla 2 části, nebo 3části ? Oni teď od letoška dávají neschopenku, která má 3 části : 1díl pro Krankenkasse(pojišťovnu) odevzdat, 2. díl pro zaměstnavatele, 3. díl pro nemocného pojištěnce. A odevzdali jste taky ten 2.díl v pojišťovně. Já se jen ptám, jestli vůbec vědí v Krankenkasse , že manžel marodil. To je důležité taky.
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #13 : Duben 01, 2016, 09:30:37 am »

Dakujem vám za rady.Manžel pracoval oficialne na zmluvu a zamestnavatel plati odvody.Tak isto informoval že bude marodovať lebo mal zdrav.problémy.Marodku sme hned poslali e mailom a aj poštou.Nemecky moc neviem všetko si prekladam cez internet.Zamestnavatel mu nechce vyplatit pn-ku lebo mu dali vypoved.(Pn ku mal od 8.2. do 15.3 a vypoved písali 12.2 že mu pracovny pomer konči 29.2.teraz tvrdia že mu vypoved platí 12.2..)Ja si myslím že výpoved je platná až po skončeni marodky a nie počas marodky ostat nezamestnany..Teda aspon na SK je to tak.Asi dva roky dozadu u ineho zamestnavatela v nemecku marodil a tam nebol problem aj ked poslal slovensku marodku..skusim preštudovať tie úrady čo ste mi tu napísali..Je to svinstvo ale viem určite že ma nárok na vyplatenie marodky.Ved mu s platu aj strhavaju na zdravotne poistenie..Ešte raz dakujem Úsměv

Vypoved v dobe pracovni neschopnosti je mozna, duvodem vypovedi ovsem nesmi byt pracovni neschopnost. Protoze ale ve vypovedi jeji duvod stat nemusi, muze si zamestnavatel vycucat z prstu vlastne cokoliv. Tzn. z toho hlediska ciste formalne nevidim problem. Jen teda me zajimalo, jestli je manzel ve zkusebni dobe, protoze jen v tom pripade byl mel zamestnavatel vuci nemu jenom dvoutydenni vypovedni lhutu (k 15. nebo ke konci mesice). V kazdem pripade je vypoved ale platna az po skonceni vypovedni lhuty.
Zaznamenáno
88barbie



Karma: -71
Příspěvků: 422


« Odpověď #14 : Duben 01, 2016, 06:05:55 pm »

To celkom zíram, že ťa môžu vyhodiť počas PN-ky. Osobne to považujem za dosť veľké svinstvo.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Germany.cz © 2024
Stránky Čechů a Slováků o životě v Německu, česky i německy. Užitečné články o hledání práce v Německu, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, kultuře, památkách a atrakcích, cestování, dopravě a spoustě dalšího.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München