Prosim o radu - Přihlášení za účelem práce v Německu
Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Prosim o radu - Přihlášení za účelem práce v Německu  (Přečteno 72260 krát)
medovka



Karma: 0
Příspěvků: 3


« : Květen 14, 2013, 10:41:52 am »

Chtěla bych poprosit o radu . Přestěhovala jsem se do Německa za účelem najít si tu práci a usadit se tu. Včera jsem byla na pohovoru v jedné zprostředkovatelské  agentuře ,kde  mi řekly,že mi nemohou zprostředkovat žádnou práci pokud tu nejsem všude nahlasena (krankenkasse,finananzamt) . Řekly mi že po přihlášení na pojišťovně dostanu nějaké číslo a na financaku  Lohnsteurerkarte a to pak předám zaměstnavateli,ale prý to vše musím udělat ještě před tím než se budu vůbec budu ucházet o nějakou práci. Není mi jasný jak bych mohla dostat  nějaké číslo na pojišťovně bez toho abych si tu platila pojištění nebo na financaku  Lohnsteurerkarte bez toho abych byla zamestnana . Od známých mi bylo řečeno  že  přihlásit se k pobytu musím až po3 měsících a k přihlášení na pojišťovnu a finanční potřebuju mít v ruce pracovní smlouvu.
Může mi někdo poradit jak by to vše mělo být správně a jak v tomto případě postupovat. Potřebuju k přihlášení k pobytu také proč.smlouvu? Díky moc
« Poslední změna: Květen 14, 2013, 03:08:41 pm od David » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Květen 14, 2013, 01:04:23 pm »

V zásadě je opravdu správně možnost "A" - při přihlášení na KVR si můžeš požádat o Lohnsteuerkarte (resp. nejaký aktuální ekvivalent, protože ten systém je momentálně v procesu digitalizace a papírové Lohnsteuerkarte se už nevydávají). Lohnsteuerkarte neznamená, že pracuješ, ale že máš číslo, na které se případný zaměstnavatel může odvolávat.
Teoreticky bys mohla v DE pracovat aniž bys tu byla hlášená (pendleři mezi D a CZ nebo D a Ch to nějak řešit musí) - jak ale dostat Lohnsteuerkarte bez přihlášení, na to se možná radši jdi rovnou zeptat na finanční úřad (hledej v Google "Lohnsteuerkarte Finanzamt München")
Jak přesně je to se zdravotní pojišťovnou, to nevím - standard určitě je být pojištěná v DE, ale podle mně tu můžeš až do začátku pracovního poměru u té firmy běhat s nějakým českým cestovním pojištěním a k německému zdrav. poj. se přihlásit až okamžikem začátku práce.
Zároveň se při začátku prac. poměru musíš přihlásit k sociálnímu pojištění (zase Google: "Sozialversicherung anmelden")
Pokud to té firmě bude moc složité a nebudou ochotni ti s tím poradit, nebo ti budou vykládat nesmysly, radši si rovnou hledej jinou - je jich mraky a pokud nezvládají základy svého kšeftu, dříve nebo později u nich narazíš.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
medovka



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #2 : Květen 14, 2013, 01:52:04 pm »

Díky za odpověď,myslíš že se lze tady přihlásit k pobytu aniž bych tu pracovala- neměla prac.smlouvu? Vyplývají z přihlášení k pobytu  a na financak pro mě nějaké povinnosti?   Existuje nějaký úřad  kde by mi mohli podat komplexní informace jak správně postupovat při hledáni práce (např.pracak )nebo si musím jednotlivé  úřady obehat ,každý zvlášť?
Díky
Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #3 : Květen 14, 2013, 03:07:42 pm »

Pro práci v Německu potřebuješ:

1. Přihlášení k pobytu (z KVR, Bürgerbüro, atp.) ... nic to nestojí, až na to, že ti pak pošlou fakturu na koncesionářské poplatky (viz ve wiki článek "Jak na poplatky za rádio a televizi"). Dále dostaneš Lohnsteuerkarte.
- ps: limit 3 měsíce je pro turisty nebo návštěvu. Pokud jsi přijela za účelem práce, tak se musíš správně přihlásit k pobytu do týdne. Je to logické, protože bez toho přihlášení nic dál nevyřídíš, nedotaneš pojištění nebo účet v bance.
(viz ve wiki článek "Přihlášení k pobytu")

2. Přihlášení na pojišťovnu (např. státní: TK, AOK) - zatím klidně i s kartičkou od české pojišťovny,
- kvůli potvrzení o pojištění v Německu a
- kvůli kartičce se sociálním číslem - Trvá ca 4-6 týdnů než přijde.
Tyto dvě věci dostaneš od pojišťovny.
(Podrobněji ve wiki článek "pojištění v Německu")

3. S potvrzením o přihlášení k pobytu vyřídit účet v bance. (Dále ve wiki článek "banky v Německu")


Zaměstnavatel po tobě tedy potřebuje:
- Lohnsteuerkarte z KVR
- potvrzení o pojištění v Německu
- kartičku se soc. číslem (u 1. práce stačí dodat později pokud ji zatím nemáš, popř. pokud platí pojištění zaměstnavatel, řekneš zaměstnavateli, že to je tvoje první práce, že by ji měl u pojišťovny zažádat).
- číslo bankovního účtu v Německu.

« Poslední změna: Květen 14, 2013, 03:22:58 pm od David » Zaznamenáno
mariont



Karma: 0
Příspěvků: 28



« Odpověď #4 : Květen 14, 2013, 03:12:28 pm »

Ja som bola poistená na Slovensku, takisto som nemala číslo sociálneho poistenia, oboje za mňa vybavila firma, u ktorej som sa zamestnala.
(Na Slovensku som sa musela jedine odhlásiť z poisťovne.)

Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #5 : Květen 14, 2013, 03:13:22 pm »

Přihlásit bez práce se tu můžeš - jako důvod pobytu prostě uveď "Arbeitssuche" a máš plnou "Freizügigkeit" dle pravidel EU. Samotná Lohnsteuerkarte ti ještě žádné povinnosti nezakládá - a zbytek si vyřiď až zároveň se začátkem práce.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
honza3333



Karma: -24
Příspěvků: 676


« Odpověď #6 : Květen 17, 2013, 09:31:59 pm »

Ja nechapu proc by mela chodit nekam na financak a do zdravotni pojistovny. Pokud ji zamestnavatel prijme, tak by ji spravne mel prihlasit do systemu- zdravotni a socialni pojisteni. A na ucet v bance potrebujes akorat ausweis a za 5minut mas ucet. Tonhle cely proces jsem musel absolvovat kdysi v norsku protoze je to stat mimo EU a maji tam hold jina pravidla. Taky jsem zacal pracovat v D a nikdy jsem nebyl na zdnem financaku ani nikde jinde a vse funguje ok. Ta pracovni agentura te to proste necha obehat vsechno samou a nic ti nevyridi. To uz hodne napovida........
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #7 : Květen 17, 2013, 11:34:22 pm »

Pozor, to není povinnost zamestnavatele, ani pravidlo. Zdravotní pojištění a vystavení Lohnsteuerkarte je věc každého samotného. Zaměstnavatel nebo agentura určitě mohou pomoci, ale málokdy budou něco vyřizovat za tebe.
Povinnost je jen nahlásit finančáku a zdr.poj. že u nich pracuješ - ale prvotní předpoklady už člověk musí mít zařízené sám.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #8 : Květen 26, 2013, 07:27:43 pm »

Ja nechapu proc by mela chodit nekam na financak a do zdravotni pojistovny. Pokud ji zamestnavatel prijme, tak by ji spravne mel prihlasit do systemu- zdravotni a socialni pojisteni. A na ucet v bance potrebujes akorat ausweis a za 5minut mas ucet. Tonhle cely proces jsem musel absolvovat kdysi v norsku protoze je to stat mimo EU a maji tam hold jina pravidla. Taky jsem zacal pracovat v D a nikdy jsem nebyl na zdnem financaku ani nikde jinde a vse funguje ok. Ta pracovni agentura te to proste necha obehat vsechno samou a nic ti nevyridi. To uz hodne napovida........

Manžel teď našel práci a vše si musel vyřizovat sám (zdravotní pojištění, Lohnsteuerkarte). Číslo Rentenversicherung mu obstarala AOK. K zařízení účtu u banky potřeboval přihlášení k pobytu, bez toho nebyla žádná šance.
Zaznamenáno
krasavica



Karma: 1
Příspěvků: 4


« Odpověď #9 : Červen 03, 2013, 08:33:17 am »

Ahojte, moc ste nam pomohli. Nas caka tato tortura tiez. Manzel tu bude oficialne pracovat od 1.9. ale ak treba vybavovat nieco dopredu, mali by sme asi hned....
My sme tu teraz "na navsteve" , takze si okukavame mesto, hladame skolu pre prvacku a riesime ako sa tu da asi prihlasit na trvaly pobyt a ci je to nutne.
Z toho co tu pisete, mi na SR cestovny pas tu v DE neotvori baka ucet.
Ani zamestanavatel ma neprihlasi na povinne urady dochodkove zdravotne a socialne...
dakujem za info
Mirka
Zaznamenáno
hengill



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #10 : Srpen 03, 2013, 07:09:05 pm »

Krasavica uz asi tento problem vyriesila, ale pre inych, co sa tyka banky:
sme v podobnej situacii, manzel ma uz podpisanu zmluvu od 1.10. Teraz sme boli na mieste cinu, na tri dni, popozerat, zistit, co kde je. Ucet v banke (volksbank raiffeisenbank) sme vybavili na nase 2 obcianske (aby sme dostali 2 karty), akorat kvoli podkladom na IB potrebovali nemecku korespondencnu adresu a tel. cislo na prvy kontakt (suhlasili, ze dam k pribuznym, pisali to na manzelove meno + c/o ich meno a adresa), lebo do zahranicia to posielat nechcu. Manzel bude byvat az od polovice septembra, takze zatial tam nie je ani prihlaseny.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Germany.cz © 2024
Stránky Čechů a Slováků o životě v Německu, česky i německy. Užitečné články o hledání práce v Německu, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, kultuře, památkách a atrakcích, cestování, dopravě a spoustě dalšího.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München