"Postavit se na vlastní nohy" v Berlíně?
Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: "Postavit se na vlastní nohy" v Berlíně?  (Přečteno 36378 krát)
eviska



Karma: 0
Příspěvků: 2


« : Květen 26, 2009, 08:09:11 am »

Zdravím,

myslela jsem, že spousta lidí řeší stejné problémy, a tak by jim toto téma mohlo pomoci.
Od začátku léta chci začít pracovat/bydlet v Berlíně, a zatím jsem stále na vážkách, jestli je to vůbec technicky proveditelné.
Největším oříškem se samozřejmě zdá hledání práce, kvůli pracovním omezením v povolení pro cizince pořádně nevím, kde, kdo a jak mě legálně může zaměstnat. Informace na těchto stránkách jsou mi užitečnou pomůckou, ale pomalu v tom všem trochu ztrácím přehled - každý tvrdí něco jiného a já nevím, jak je to doopravdy. Sehnání stálé práce by bylo samozřejmě nejlepší, ale nouzově bych vyšla snad i např. s 2 Minijoby.
A teď - jak na to?
Mám tady registrované stálé bydliště, v Berlíně jsem od ledna jako au-pair, nicméně kvůli problémům s Gastfamílií jsem se rozhodla, že místo plánovaného roku zůstanu jen půl roku, čili do konce června. Vydají mi úřady bez problémů Lohnsteuerkarte? To  je, podle toho, jak jsem to pochopila, základní věc pro potenciální zaměstnavatele.

Jinak jsem samozřejmě začala s aktivním hledáním, zatím jsem rozeslala asi 200 životopisů, chystám se i obejít restaurace/kavárny/hostely a zkusit se ucházet osobně... ale zase - pořádně nevím, jestli mě můžou alespoň na ten minijob (400 E basis) zaměstnat legálně). Mluvím výborně německy, anglicky, česky a švédsky, což mi ale bohužel zatím moc v hledání práce nepomohlo...

Zároveň si hledám byt, s tím by snad neměl být problém, vzhledem k tomu, že mám čistý Schufa výpis a ačkoliv zatím nemám stálý příjem, můžu dokázat výpisem z účtu, že mám dostatek financí na placení nájmu na určitou dobu (víte někdo, na jak dlouhou dobu jim to stačí? Kolik Warmmiete potřebujete na účtu mít?). Ale je to únavné, už mám za sebou 3 prohlídky bytů a žádný nebyl ideální Úsměv


Kdyby někdo měl nějaké poznámky, rady, věděl, jak mi pomoct dál, prosím využijte toto vlákno, jsem vděčná za každou radu od vás, kteří toho víte více, než já!
Zaznamenáno
kalkulus ass



Karma: 6
Příspěvků: 25


aktual


WWW
« Odpověď #1 : Květen 26, 2009, 06:41:09 pm »

hledat byt je moc těžké, právě jsem jeden po velkém trápení našel. jedna věc že nejsi němka, další že nemáš stálý příjem, tak jako tak je to teoreticky nemožné, pač němci si dávají na čas klidně i měsíc a vybírají. samozdřejmě dvě prvně jmenované skupiny vyhrávají. jsou tady přeopatrní. takže bych na tvém místě zkusil jinou alternativu a tou je WG. např http://www.studenten-wg.de/. Dej vědět jak pokračuješ. Petr
Zaznamenáno
eviska



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #2 : Květen 26, 2009, 06:46:52 pm »

WG nechci, chci bydlet sama Úsměv
Mám pocit, že s bytem to není až tak složité... asi záleží na tom, na jakou agenturu člověk narazí. V nejhorším případě ho můžu nechat napsat na kamaráda (Němce). Uvidíme, no - zítra se jdu poptat na další 2, které jsem měla v užším výběru.
Přes jakou realitku máš ten byt pronajatý, jestli se můžu zeptat?
Zaznamenáno
TEK



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #3 : Červen 02, 2009, 09:50:56 pm »

Ahoj, sehnat byt opravdu neni tezke. Samozrjme, stoji to urcitou namahu a je taky otazka, kolik za to chces dat, ale ve finale ti pomuze hlavne to, ze jsi holka. A pokud se muzes dostavit osobne, mluvis dobre nemecky a tak nejak vsobecne pusobis sympaticky, nemel by to byt problem. Teda u me to problem nebyl... jinak www.wg-gesucht.de taky doporucuju. Nejsou tam jen WG, ale i hafo bytu. Jednopokojovych, dvou, tri....jak si clovk preje. Osobne hledam jen tam a bytu dostatek - a hlavne bez provize.

Lohnsteuerkarte ti vydaji na urade, a to az v okamziku, kdy se jdes prihlasit k pobytu. Tj. musis mit nejdriv byt, nahlasit se, dostanes Lohnsteuerkarte a tu pak davas zamestnavateli. Po me to chtel do sedmi dnu od zacatku pracoviho pomeru.

Jinak s hledanim prace jako takovym ti moc neporadim, ja si ji nasla primo z cech a sem uz jela jen na pohovor a pak uz na nastup. Vsechno zaridil zamestnavatel. tj.pracovni povoleni. Ale to je dane oborem, v tom mem je stala poptavka.

Kdyby cokoliv, nevahej me kontaktovat. Nejsem tady dlouho, ale budu se snazit pomoct, jak to pujde.

Tereza
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Germany.cz © 2024
Stránky Čechů a Slováků o životě v Německu, česky i německy. Užitečné články o hledání práce v Německu, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, kultuře, památkách a atrakcích, cestování, dopravě a spoustě dalšího.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München