AOK / vrácení peněz
Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: AOK / vrácení peněz  (Přečteno 91221 krát)
Metis



Karma: 0
Příspěvků: 3


« : Květen 02, 2016, 05:25:54 pm »

Zdravím všechny,

jsem pojištěná u AOK a mám formulář E106. Také jsem zaměstnaná u firmy Inzeit Personalservice GmbH (Vollzeit). A odcházím z Německa zpátky do Česka a už se nechci vracet.

Teď potřebuju akorát vědět, jestli mám nárok na vrácení peněz, které se odečítaly z výplaty (myslím na pojištění,...etc.). Nebo jak to s těmi penězi dál bude vlastně? Na staré kolena dostanu německý důchod na pár měsíců??? O.o

Další otázka: Co všechno vlastně budu potřebovat na odhlášení se z německé AOK pojišťovny? Určitě písemný doklad o ukončení pracovního poměru nebo ne?

Jak jde určitě vidět, moc si v těchto věcech nejsem jistá. Proto budu vděčná za veškerou pomoc, která přijde pokud možno včas.

Děkuji mockrát a hezký den,

Metis
Zaznamenáno
honza3333



Karma: -24
Příspěvků: 676


« Odpověď #1 : Květen 02, 2016, 08:24:49 pm »

Vraceni jakych penez?Co??? Ty vole tem lidem uz vazne hrabe!!!
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #2 : Květen 02, 2016, 08:29:39 pm »

Zdravotní pojištění zpátky nedostaneš, kdysi šlo nechat "vrátit daně", ale zase jen určitou část, myslím, že sociální odvody. K tomu bys tu měla najit pár témat, hledej "vrácení daní".
K odhlášení ze zdravotního pojištění myslím nebude ani tak směrodatné, jestli pracuješ - podobně, jako v ČR,  je v DE až na výjimky povinnost být zdravotně pojištěna. Spíš bych si v ČR předem od jistého data zřídil (resp. obnovil, nejspíš ho máš pozastavené) české zdravotní pojištění a nechal si ho potvrdit. S tímto potvrzením bych pak poslal AOK výpověď k tomuto datu s odůvodněním, že se stěhuješ.
Třeba někdo bude vědět ještě konkrétněji.

Malá otázka...jak jistá v kramflecích jsi si v němčině? Kvůli eventuálním linkům na informace Úsměv
« Poslední změna: Květen 02, 2016, 08:31:43 pm od kleena » Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #3 : Květen 02, 2016, 08:52:12 pm »

Pokud sis zároveň platila např. zdrav. pojištění v Česku a nečerpala jej, tak si můžeš to pojištění v Česku nechat za tu dobu práce v Německu a placení u AOK vrátit, jinak ne.
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #4 : Květen 03, 2016, 08:07:54 am »

Pokud sis zároveň platila např. zdrav. pojištění v Česku a nečerpala jej, tak si můžeš to pojištění v Česku nechat za tu dobu práce v Německu a placení u AOK vrátit, jinak ne.
To si popravde nedovedu predstavit, kdyz clovek muze mit jen jedno ZP v ramci EU.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #5 : Květen 03, 2016, 09:49:44 am »

Pokud sis zároveň platila např. zdrav. pojištění v Česku a nečerpala jej, tak si můžeš to pojištění v Česku nechat za tu dobu práce v Německu a placení u AOK vrátit, jinak ne.
To si popravde nedovedu predstavit, kdyz clovek muze mit jen jedno ZP v ramci EU.
To, že správně nesmíš, samozřejmě neznamená, že to technicky nejde... Když v ČR zdravotní pojištění nepozastavíš a budeš ho dál platit a pak si v Německu přihlásíš další, nikdo to sám od sebe nikdy nezjistí. Německá pojišťovna nijak neověřuje, jestli už jinde pojištěná nejsi.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #6 : Květen 03, 2016, 10:37:40 am »

Pokud sis zároveň platila např. zdrav. pojištění v Česku a nečerpala jej, tak si můžeš to pojištění v Česku nechat za tu dobu práce v Německu a placení u AOK vrátit, jinak ne.
To si popravde nedovedu predstavit, kdyz clovek muze mit jen jedno ZP v ramci EU.
To, že správně nesmíš, samozřejmě neznamená, že to technicky nejde... Když v ČR zdravotní pojištění nepozastavíš a budeš ho dál platit a pak si v Německu přihlásíš další, nikdo to sám od sebe nikdy nezjistí. Německá pojišťovna nijak neověřuje, jestli už jinde pojištěná nejsi.

To si nejsem az tak jista. Po mne chteli v TK potvrzeni o zruseni pojisteni v CR, nez me jako pojistence vzali. I z toho duvodu tady jde uzavrit pojisteni zpetne, takze nikde nevznikne mezera, kdy clovek nema platne pojisteni.

No a obecne si lze spis klast otazku, ktery tydyt se k necemu takovemu odhodla Smích To je asi, jako kdyby kazdy, kdo cely rok nebyl nemocny - nebo i napr. jen cely mesic, se obracel na pojistovnu, at mu laskave proplati prispevky zpatky, protoze z nich nic nemel. Tim chci rict, ze kazdy normalni clovek vi, ze takove vklady nikdy nedostane zpet, tak me trochu zarazilo, ze je ochoten to platit dvakrat, nebo kolikrat.
« Poslední změna: Květen 03, 2016, 10:43:28 am od bjetka » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #7 : Květen 03, 2016, 10:44:15 am »

To, že správně nesmíš, samozřejmě neznamená, že to technicky nejde... Když v ČR zdravotní pojištění nepozastavíš a budeš ho dál platit a pak si v Německu přihlásíš další, nikdo to sám od sebe nikdy nezjistí. Německá pojišťovna nijak neověřuje, jestli už jinde pojištěná nejsi.
To si nejsem az tak jista. Po mne chteli v TK potvrzeni o zruseni pojisteni v CR, nez me jako pojistence vzali. I z toho duvodu tady jde uzavrit pojisteni zpetne, takze nikde nevznikne mezera, kdy clovek nema platne pojisteni.
Po mě ne, ale pravda, už je to pár let. Každopádně si nemyslím, že by bylo potřeba někoho s poukazem na domnělou samozřejmost peskovat Mrknutí
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #8 : Květen 03, 2016, 10:47:04 am »

To, že správně nesmíš, samozřejmě neznamená, že to technicky nejde... Když v ČR zdravotní pojištění nepozastavíš a budeš ho dál platit a pak si v Německu přihlásíš další, nikdo to sám od sebe nikdy nezjistí. Německá pojišťovna nijak neověřuje, jestli už jinde pojištěná nejsi.
To si nejsem az tak jista. Po mne chteli v TK potvrzeni o zruseni pojisteni v CR, nez me jako pojistence vzali. I z toho duvodu tady jde uzavrit pojisteni zpetne, takze nikde nevznikne mezera, kdy clovek nema platne pojisteni.
Po mě ne, ale pravda, už je to pár let. Každopádně si nemyslím, že by bylo potřeba někoho s poukazem na domnělou samozřejmost peskovat Mrknutí

To mas asi lehce bujnou fantazii  Smích
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #9 : Květen 03, 2016, 11:28:12 am »

Ja myslim, že tazatelka myslela důchodové pojištění a ne zdravotní Mrknutí
(Podle zminky o důchodu na par měsíců )
Ať tak, nebo tak, nic se už dnes nevrací. ..
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #10 : Květen 03, 2016, 02:35:56 pm »

Duchodove dostane prece zpet jednou zpet formou nuzneho duchodu, jak sama pise... (?)
Zaznamenáno
kosmopolita



Karma: -25
Příspěvků: 348


« Odpověď #11 : Květen 03, 2016, 04:04:42 pm »

Metis asi takto :  Z tvojí výplaty odvádí zaměstnavatel část peněz na zdravotní, část na důchodové. Částky odvedené na zdravotní ti kryjou případnou nemocenskou a zdravotní péči. Částky na důchodové se ti načítají na důchod. A tyto doby a určitý koeficient z německého příjmu se ti načítají na celkovou odpracovanou dobu, potřebnou na nárok na starobní důchod. Takže až budeš mít v ČR nárok na starobní důchod (např. 62 - 65 let), tak i německé doby se zhodnotí. Částka z hrubé výplaty, odvedené na zdravotní pojištění se nevrací. Tak jako v ČR. A než jsme byli v EU, tak opravdu jsi mohla žádat o vrácení důchodových příspěvků, zaplacených v Německu. Teď jsme členská země EU. A už to nejde.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #12 : Květen 03, 2016, 04:36:38 pm »

...než jsme byli v EU, tak opravdu jsi mohla žádat o vrácení důchodových příspěvků, zaplacených v Německu. Teď jsme členská země EU. A už to nejde.
To šlo i drahnou dobu po vstupu (pokud se nepletu, 2006-2007 ještě případy byly). Zajímavé by bylo zvědět, jestli už to opravdu nejde a na základě jakých pravidel.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
kosmopolita



Karma: -25
Příspěvků: 348


« Odpověď #13 : Květen 03, 2016, 05:12:37 pm »

Já právě chtěl taky vrátit příspěvky na důchod, které mi byly několik let ztrhávány z platu v D. Protože vím, že to tak lidi dělali. Ale na důchodovém úřadě (německém) mi bylo řečeno právě toto. Že jsme v EU a není to možné.  Si budu muset asi počkat až do věku starobního důchodu.  Až se to nějak propočítá.
Zaznamenáno
Metis



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #14 : Květen 03, 2016, 06:43:15 pm »

Metis asi takto :  Z tvojí výplaty odvádí zaměstnavatel část peněz na zdravotní, část na důchodové. Částky odvedené na zdravotní ti kryjou případnou nemocenskou a zdravotní péči. Částky na důchodové se ti načítají na důchod. A tyto doby a určitý koeficient z německého příjmu se ti načítají na celkovou odpracovanou dobu, potřebnou na nárok na starobní důchod. Takže až budeš mít v ČR nárok na starobní důchod (např. 62 - 65 let), tak i německé doby se zhodnotí. Částka z hrubé výplaty, odvedené na zdravotní pojištění se nevrací. Tak jako v ČR. A než jsme byli v EU, tak opravdu jsi mohla žádat o vrácení důchodových příspěvků, zaplacených v Německu. Teď jsme členská země EU. A už to nejde.

Ano, přesně tohle jsem potřebovala vědět. Děkuji mnohokrát Úsměv
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Germany.cz © 2024
Stránky Čechů a Slováků o životě v Německu, česky i německy. Užitečné články o hledání práce v Německu, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, kultuře, památkách a atrakcích, cestování, dopravě a spoustě dalšího.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München