Životní úroveň v Mnichově
Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: 1 2 [3] 4   Dolů
 
Autor Téma: Životní úroveň v Mnichově  (Přečteno 317193 krát)
jo



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #30 : Červen 12, 2008, 05:53:26 pm »

Ahoj vsichni,
tohle je moooc zajimava diskuze. Nedalo mi, abych taky neprispela svou troskou zkusenosti do mlyna:) Jsem v Mnichove asi 8 mesicu jako Erasmus student na TUM na 2 semestry, takze moje zkusenosti jsou dost kratkodobeJ. První semestr byl pro me samozrejme tezsi, rozkoukat se, rozmluvit se, zorientovat,… najit si bydleni, jelikoz koleje nam nedali, to byl docela orisek, co si budem povidat, o byty za prijatelnou cenu zvlast na zacatku semestru je nouze a majitel proste vzdycky uprednostnil mistni nez cizince kteří mluvi mizerne nemeckyJ Taky jsem byla par nedeli hlady, nez mi doslo, ze si tu opravdu ani ten rohlik v nedeli nekoupim, ale presto to ma něco do sebe, z celeho města, a to nejen o nedelich a svatcich cisi takova pohoda, sporadanost a uklizenost, az to obcas leze na nervyJ Nevyhoda Erasmu samozrejme je, a to v kterekoli zemi, ze se clovek seznami se vsemi moznymi narodnostmi jen ne moc s Nemci, presto musim rict ze me spis mile prekvapili. Ackoli něco na te rezervovanosti a chladnosti taky bude, je fakt ze se vetsinou setkavam s ochotou a snahou pomoct, ale verim, ze vybudovat si blizsi vztah a opravdove pratele by trvalo stejne tak jako doma a kdekoli jinde i par let a to je napr. jeden z duvodu proc si nedokazu predstavit tady zustat. To ze na me v restauraci cisnik zacne mluvit rusky a když se mu snazim vysvetlit, ze jsme Cesi a on mavne rukou s tim, ze je to to samy, to se snazim prechazet s nadhledem…Setkala jsem se s par lidmi, Cechy, kteri tu ziji hoodne dlouho a zkusenosti s pohledem na nas jako „ty z vychodu“ byly hodne rozdilne, urcite zavisi na spolecnosti a vzdelani lidi, mezi kterymi se clovek pohybuje a vzhledem k tomu ze polovina „nemeckych spoluzaku“ jsou Bulhari, myslim, ze mlada generace uz to proste neresi, jsou tu na cizince mnohem vic zvykli nez my v Cechach…
 Mnichov je urcite super město k ziti, hlavne ted na jare je to parada, vsechna ta zelen, parky, Alpy za humny… Ale doma mam dlouholete kamarady, obrovskou rodinu na kterou jsem uzce vazana a i s tim uplatnenim po skole nemam strach, jelikoz když někdo není liny vydela si i v Cechach…J ja jsem holt patriot, a Prahu bych nevymenila za zadne jiné město na svete, takovy kouzlo proste Mnichov nemá. I když na kolo je ta placatost docela fajn, to mi bude hodne chybet…
Takze at si to každý opravdu zvazi sam a hlavne se nenech nahlodat zkusenostmi nekoho jineho at uz jsou pozitivni ci negativni, mozna uplne nejlepsi je jet si to proste zkusit ještě na skole, pokud to jde, ja jsem se třeba presvedcila, ze život v cizine daleko od domova pro me proste neníJ, zatím sem nejak nenasla duvod proc??? ale vam vsem kteří jste se rozhodli opustit domovinu drzim palce!!


---edit od Davida----
Rohlík si tady sice nekoupíš, ale pekárny mají v neděli 4 hodiny otevřeno.
« Poslední změna: Červenec 22, 2008, 01:31:34 pm od David » Zaznamenáno
sonicka



Karma: 1
Příspěvků: 56



« Odpověď #31 : Červen 30, 2008, 01:24:56 pm »

Tak len na okraj s tou otvorenostou:

My sme boli velmi prijemne prekvapeni, ked sme sa po case znovu prestahovali do Mnichova z Holandska.  Tu sedim na terase a okoloiduci starsi ludia sa pristavia, pozdravia, okomentuju pocasie a nas novy byt, pobavia sa o vsetkom moznom.  Celkovo su v nasom okoli uzasne mili ludia. 

To by sa teda v Holandsku urcite nestalo (tam sme sa aj so susedmi roky iba zdravili, ziadne dalsie slovo vymenili) a myslim, ze urcite ani na Slovensku alebo v Cechach nie.
Zaznamenáno
suveren



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #32 : Červenec 22, 2008, 12:34:46 pm »

Tak jen kvuli tehle diskusi se oplatilo prihlasit se...

Dam vam vsem uplne jiny pohled na vec: Po deviti letech v Bavorsku (Regensburg a Mnichov ca. 50 na 50) jsem se vratil do Prahy. (Teda vratil jako vratil... Vlastne nejsem Cech ani Nemec...) Kazdy den je tady plny prekvapeni... Nehorazne ceny at uz v krame nebo na trhu nemovitosti, lidska hrubost a hloupost neznajici meze... Zarucene vas nastvou banky, realitaci, urednici a pani v lahudkach, ktera vas obvinuje, ze jste se "vmezeril" do fronty, u ktere nemate sanci poznat, kde je zacatek a konec... Jediny skutecne mily clovek, ktereho potkavam, je Vietnamec ve vecerce... Takze to ohledne socialnich vztahu...

Skutecne kazdy den se vas nekdo snazi drobatko oholit... V restauracich si vynucuji tringelty... Cest vyjimkam, pokud nejake jsou...

Vsechno strasne dlouho trva... Stat na poste neni ani v Nemecku zadna slast... Ale posta Praha - Barrandov na Chapplinove namesti... Hruza... Zaplatit na benzince trva stejne dlouho... Pani pocita a pocita, vsude se kouka, i pod pult, jakoby tam mnel byt navod na obsluhu pokladny. Bavi se s kolegyni, nikdy se zakaznikem...

A ta pekelna spokojenost a hrdost na vsechno, co ve skutecnosti vubec nefunguje... Ta vas uplne spaluje... (Ale to vite jen vy, protoze se na to divate jakoby zvenci...)

Proti Nemecku jsou tu lide jednoznacne vice povrchni a trochu falesni... Ale hrdi... ;-)

Co se tyce vydelku v Mnichove: Prosim vas, euro by muselo byt za 7 korun, aby se prumer vyrovnal... Sikovni lide v Mnichove nemaji problem vydelat 4.000 EUR mesicne brutto... Vzhledem k tomu, ze firma jako CEZ plati reditelum useku ca. 70.000 CZK mesicne skutecne nevim, o cem se tady bavite...

Mnichov je proti Praze Disneyland... Cisto, system, otevrena kultura lidi, biergarten, vyziti ve volnem case proste klasa...

Lidi, rikam vam uprimne: Sice bych se do Mnichova uz nechtel vratit - co bylo, to bylo - ale nejhorsi na CR je ta promena, ktera se se mnou deje. Jsem po 6 mesicich taky znatelne hrubejsi, odmerenejsi, agresivni za volantem... V CR se vam proste stanou veci, o kterych jste v Nemecku nevedel, ze jeste existuji... Brrrrr...

Takze tolik pohled zvenci (a prece i zevnitr)... Berte to jak chcete...

Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #33 : Červenec 22, 2008, 03:01:31 pm »

Ten je pekny diky za nej :-) Tve zkusenosti z CR muzu jen 100x podepsat, zazivam to pokazde, kdyz jsem na par dni v CR a potrebuju neco vyridit. Na druhe strane velmi prekvapi a potesi vyjimky. Urednici, kteri misto vymysleni, proc cloveka poslat do haje, premysleji a nasadi vlastni iniciativu, aby vymysleli reseni. Na ty jsem ale opravdu narazil jen na uradech ci v pojistovnach.
Dalsi veci jsou smlouvy a obchodni kultura vubec. V Nemecku se clovek muze temer spolehnout na to, ze obchodnik se bude chovat kulantne, vec prijme zpet, vymeni...zmlouvu ze dodrzi, a ze ji clovek muze vypovedet a odstoupit treba i lehce po uplynuti vymezene lhuty. V CR se clovek nestaci divit, jake paragrafy ve smlouvach stoji, a ze tam nestoji jen tak pro nic za nic, ale ze plati a jsou vyuzivany.

V Nemecku proti tomu zas mame uzavrenejsi lidi, ke kterym ale kdyz se najde cesta, stoji to za to. A zakony, zavanejici vetsi regulaci a patronstvim...v cemz CR ale Nemecko milovymi kroky dohani. Bohuzel ne ve smysluplnosti, presnosti a ucinnosti zakonu ostatnich.

Zatim mi ale Mnichov, i po letech stravenych tady, vychazi jako lepsi misto k zivotu.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
suveren



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #34 : Červenec 25, 2008, 09:48:42 am »

Aby bylo jasno: Ja a moje kolegyne ve firme jsme se oba nedavno prestehovali z Mnichova do Prahy. Taky ji lecos otravilo a uvazovali jsme o tom, ze zalozime ironicky blog s nazvem "Zpatky v Cesku"... Protoze zdejsi lide nemaji sanci videt, co vsechno by se dalo delat i jinak/lepe...

Co se tyce obchodnich vztahu, jsou v CR zalozeny na vzajemne neduvere obchodnich partneru... Proto ty ruzne paragrafy... Vsechno se striktne ridi pravem a ruznymi papiry, a ne zdravym rozumem a kulantnosti... (Za socializmu se rikalo "vot bumazka" - na vsechno papir...) Ale stejne si myslim, ze tento nesvar CR zdedila z dob rakouske monarchie, ne ze socializmu...

Pocity, kdyz platite v male ceske autopujcovne kreditkou vam nebudu ani popisovat... Druhy den si radeji prekontrolujete ucet, protoze usmudlany prodavac byl s vasi kreditkou sam "vzadu", aby vytisknul papiry...

Ale vsechno cool...

Je vsak nutno rici, ze Praha ma proti Mnichovu prave kvuli temhle drobnostem uzasny naboj... Ta dynamika s prislusnou davkou chaosu je proste lakava... Mnichov je Disneyland... A to ma jednoznacne i negativni stranky...
Zaznamenáno
Loren



Karma: 2
Příspěvků: 33

Honza (Loren)


« Odpověď #35 : Srpen 29, 2008, 07:28:56 pm »

K příspěvku "suverena": tohle já prožívám už přes 20 let: po pár měsících nebo skoro letech ježdění do Mnichova už to tam nemohu vydržet (i když kvalita života nesrovnatelně vyšší) a následuje zas pár měsíců nebo skoro let v Praze ...
... a to občas těžce nesu, i ty prodloužené víkendy v Česku jsem těžce nesl. Vždycky po návratu jsem u nás viděl všude ten bordel,  někdy smířený lidi, kteří si myslí, že u nás věci fungujou, i když nefungujou. Kterým stačí ke štěstí, že stoupe konzum - a kterým nevadí rozmlácený ulice a chodníky a vůbec dezolátní veřejný prostor. Naštvaný a závistivý zamračený lidi. Neochota, nespokojenost, neschopnost "geniessovat", jak říkám. 

Proti tomu v Mnichově umí "geniessovat" i poměrně chudý člověk, který by se v ČR užíral, že soused je bohatší ... a zapůjčkoval by se a pachtil by se, aby dosáhl na věci prezentované reklamama.

V Mnichově  se na mne hned ráno usměje ve výtahu cizí dáma (i když jsem Ausländer), a drahý Mercedes mi dá při zahýbání doprava s úsměvem přednost, i když jedu na starém rezavém kole... Doma by mě "jako socku na kole" nejradši přejel.

Ty přednosti Prahy - třeba co se týče rozmanitosti kultury - a určité "magičnosti" - jsou ale taky jasné.

Ale na druhou stranu, když jsem v tom mnichovském ráji, připadá mi ten úsek života trochu "neautentický", jakoby ne doopravdy - podléhám pocitu, že jen to, co se mi přihodí v ČR, je jaksi skutečnou součástí mého života.

Někdo prostě má smolnou povahu  a ani čtvrt století by mu nestačilo, aby se rozhodl, kde chce žít...

 
« Poslední změna: Srpen 29, 2008, 07:31:01 pm od Loren » Zaznamenáno
kamade66
Host
« Odpověď #36 : Září 10, 2008, 04:41:21 pm »

SUVEREN:              totalni souhlas! Na to se neda vic rict. Je tu proste dobra Lebensqualität.
Zaznamenáno
Tomas



Karma: 1
Příspěvků: 158



« Odpověď #37 : Září 19, 2008, 01:10:48 pm »

Byl jsem minuly tyden na par dni v Telci a k memu prekvapeni jsem tam zazil uz tu podobnou atmosferu, kterou znam z Mnichova: velmi kvalitni sluzby, ani jednou me nenatahli na vyuctovani, prijemni lide, a to nejen nekde v restauracich ale i mistni, cistota, poradek, proste pohoda, mozna ze jsem to tak videl z pohledu turisty ale i ostatni co tam se mnou byli meli tento nazor. takze se to snad zacina menit k lepsimu i v Cesku Úsměv 
Zaznamenáno
Thomasek



Karma: 16
Příspěvků: 157



« Odpověď #38 : Září 19, 2008, 06:03:21 pm »

ahoj Tome a vsichni,
co se tyce Telce, tak ja mam podobnou zkusenost jako Ty. Ale jakozto rozeny kritik musim dodat, ze Telc je prece jen jedno z turisticky zajimavejsich mest v CR a aby tam ty turisty nejak nalakali, musi je mit i jak udrzet. Praha je opacny extrem, tam jezdi turisti i tak, takze si spousta podnikavcu rika - proc je nenatahnout, ze jo?

Zkus takhle nekdy severni Moravu nebo Mostecko... Úsměv

Ja mam rovnez pocit, ze se veci v CR zlepsuji, ale mozna ze to tak prijde jenom tem, co v CR trvale neziji. Mi kamaradi, kteri v CR bydli, by s nama tento nazor asi nesdileli, ze dne na den ty zmeny tak nevnimaji...snad az na silny kurs koruny:) 
Zaznamenáno
jesieenka
Host
« Odpověď #39 : Duben 03, 2015, 05:49:16 pm »

Čítam túto debatu a moje postrehy ohladom rozdielnej mentality Nemcov sú nasledovné: áno, Nemci sú naozaj rezervovanejší, ale oproti Slovákom sú zasa takí "stálejší"

Jednoducho, napriek rezervovanosti dokážu byť ochotní, úslužní a milí, čo mi u mojich krajanov niekedy dosť chýba. Tí su buď úplne milí alebo zasa úplne nechutní, dva extrémy, ale väčšinou sú skôr nepríjemní ...
« Poslední změna: Duben 12, 2015, 01:08:37 am od jesieenka » Zaznamenáno
jesieenka
Host
« Odpověď #40 : Duben 12, 2015, 12:47:41 am »

Ja si myslim je na nas, cechy, a obecne na cizince je zde pohlizeno podobne jako na vietnamce, ukrajince, polaky, cikany v Cechach. Kdykoli kdokoli z nas otevre usta, kazdy vi kdo ten dotycny je a neni, nikdo z nas dospelych se nikdy nenauci akzentfreies deutsch, v nejlepsim pripade 1a gramatisch.
Nemyslím si celkom. Je predsa len rozdiel, či hovoríš so silným slovanským prizvukom alebo či máš len ľahký akcent ...

My sme boli velmi prijemne prekvapeni, ked sme sa po case znovu prestahovali do Mnichova z Holandska.  Tu sedim na terase a okoloiduci starsi ludia sa pristavia, pozdravia, okomentuju pocasie a nas novy byt, pobavia sa o vsetkom moznom.  Celkovo su v nasom okoli uzasne mili ludia.  

To by sa teda v Holandsku urcite nestalo (tam sme sa aj so susedmi roky iba zdravili, ziadne dalsie slovo vymenili) a myslim, ze urcite ani na Slovensku alebo v Cechach nie.
Môžem len potvrdiť, na Slovensku sa mi toto nestalo, zato tu už častejšie ...
Človek si môže takto kvázi pokecať aj s úplne neznámymi ľuďmi, čo je veľmi príjemný aspekt, ktorý na Slovensku takmer nepoznám ...

Mnichov je proti Praze Disneyland... Cisto, system, otevrena kultura lidi, biergarten, vyziti ve volnem case proste klasa...
Ak si zamenín Prahu za Bratislavu, tak velký súhlas!
Najmä Biergarten sa mi veľmo pozdáva ...
« Poslední změna: Duben 12, 2015, 01:33:28 am od jesieenka » Zaznamenáno
jesieenka
Host
« Odpověď #41 : Duben 12, 2015, 12:52:36 am »

V Nemecku proti tomu zas mame uzavrenejsi lidi, ke kterym ale kdyz se najde cesta, stoji to za to.
To áno, naozaj to stojí za to. Vtedy človek vidí, že sú to takí istí ľudia ako my, takisto majú naše - malé aj velké starosti i radosti, šťastie i smútok ...

Mentalita: studenti jsou v pohode, ale jinak jsou Nemci uzavreni a dlouho trva nez se otevrou a jsou i pedanti a jejich vtipy  Hněv
Ja poznám aj nepedantov a asi som tu naozaj jediná spadla z jahody, ale mne osobne Nemci a nemecké vtipy pídu naozaj humorné ... dokonca vtipnejšie ako tie nechutné vulgárnosti, čo sa v posledných rokoch tvária ako slovenské vtipy ... Šok

Ale na druhou stranu, když jsem v tom mnichovském ráji, připadá mi ten úsek života trochu "neautentický", jakoby ne doopravdy - podléhám pocitu, že jen to, co se mi přihodí v ČR, je jaksi skutečnou součástí mého života.
Tak toto ma celkom zaujalo . Lebo ja väčšinou mávam ten pocit neskutočnosti skôr na Slovensku ...
« Poslední změna: Duben 12, 2015, 12:21:53 pm od jesieenka » Zaznamenáno
jesieenka
Host
« Odpověď #42 : Duben 12, 2015, 01:01:23 am »

Nejhorsi na CR je ta promena, ktera se se mnou deje. Jsem po 6 mesicich taky znatelne hrubejsi, odmerenejsi, agresivni za volantem...
No, wau a ja som myslela, že agresívni ľudia za volantom sú špecialitou len Slovenska!

Hoci si myslím, že aj tu je jeden taký fenomém, čo sa mi moc nepáči, ale nie som si celkom istá, že na auto so slovenskými/ českými ... značkami sa nemeckí vodiči pozerajú inak a aj inak reagujú. Napr. bežné je, že idem odbočiť z vedlajšej cesty na hlavnú, musím čakať, kým sa môžem zaradiť a auto za mnou je už netrpezlivé, vysunie sa surovo vedľa mňa a predbehne ma ... Alebo riskantné (a myslím že dokonca aj zakázané) predbiehanie zprava a iné podobné "lahôdky" ...

Neviem, či ostatní majú podobné skúsenosti ...
« Poslední změna: Duben 12, 2015, 01:31:30 am od jesieenka » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #43 : Duben 12, 2015, 10:57:18 am »

Hoci si myslím, že aj tu je jeden taký fenomém, čo sa mi moc nepáči, ale nie som si celkom istá, že na auto so slovenskými/ českými ... značkami sa nemeckí vodiči pozerajú inak a aj inak reagujú. Napr. bežné je, že idem odbočiť z vedlajšej cesty na hlavnú, musím čakať, kým sa môžem zaradiť a auto za mnou je už netrpezlivé, vysunie sa surovo vedľa mňa a predbehne ma ... Alebo riskantné (a myslím že dokonca aj zakázané) predbiehanie zprava a iné podobné "lahôdky" ...
To podle mě nemá nic společného s tvými značkami, ale jejich zkušenostmi: nějaké pouštění Němci moc nepěstují, i když už mi přijde, že aspoň reagují, když se je snaží pustit někdo jiný (dřív jsem rostl při pokusu někoho pustit, když on jen stál, čekal dál a asi si myslel "proč tam to pako stojí, vždyť já tu čekám, až projedou...").
Spíš to tedy bude tím, že ty někde moc dlouho váháš, oni už by se tam třikrát napasovali (a já osobně také - nejspíš bych tě po chvíli objel také). Při řízení je prostě třeba být asertivní.
Na druhé straně Němci zhusta nejsou tak předvídaví, jak by si člověk přál: ucpat při stání ve frontě vjezd na odbočku, či zablokovat celou křižovatku tím, že se tam všichni nacpu i když vědí, že nemají šanci projet (a i německé předpisy vyžadují, aby tam v tom případě vůbec nejezdily), jsou jedny z jejich specialit. A neblikají...začnou na dálnici měnit pruhy a opatrnost nechávají zcela na ostatních.
Tolik pár mých zkušeností, co se řízení týče.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #44 : Duben 12, 2015, 11:35:30 am »

"či zablokovat celou křižovatku tím, že se tam všichni nacpu i když vědí, že nemají šanci projet (a i německé předpisy vyžadují, aby tam v tom případě vůbec nejezdily), jsou jedny z jejich specialit. A neblikají...začnou na dálnici měnit pruhy a opatrnost nechávají zcela na ostatních."


to znie, akoze v Cechach alebo na SK vsetci stale myslia na tych okolo a ich dobro ;-)
ja mam zase na SK opacne skusenosti, kazdy mysli HLAVNE na seba a kaslat na to, ako si poradia ostatni ;-)

co sa tyka dialnic - radsej pojdem 10.000 km po dialniciach v Nemecku ako RAZ dialnicu Praha-Bratislava - s nebezpecnym predbiehanim, vyblikavanim ...

ako som uz raz spominal - o kulture jazdenia vypovedaju nieco aj cisla mrtvych na nemeckych cestach a cestach v krajinach na vychod od Nemecka, ktore sa vyrazne lisia pri uplne inej hustote premavky ...
Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Germany.cz © 2024
Stránky Čechů a Slováků o životě v Německu, česky i německy. Užitečné články o hledání práce v Německu, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, kultuře, památkách a atrakcích, cestování, dopravě a spoustě dalšího.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München