Život v Německu oproti Česku
Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: 1 ... 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 ... 117   Dolů
 
Autor Téma: Život v Německu oproti Česku  (Přečteno 9874246 krát)
Diddi
Host
« Odpověď #120 : Duben 28, 2013, 12:21:36 am »

Z Ceska jsem odesla pred vice jak 20 lety, mela jsem plne zuby prevlecenych kabatu, ktere se upichly na uradech atd.
Jsem zde vdana, mam syna, s manzelem podnikame. Pred 20 lety se clovek celkem mohl jeste spolehnout na dane slovo, dnes je nam kolikrat houby platna i sebelepsi smlouva,kdyz se dotycny rozhodne nezaplatit. Nemci se dost dobre prizpusobili, rekla bych.
Z pozice zamestnavatele to vidim ponekud jinak, nezli zamestnanci. Nezamestnanost tu jeste porad neni tak velika a Hartz 4 je naopak moc vysoka,nez  aby si clovek mohl dovolit stavet na zamestnancich budoucnost firmy. Ziju v regionu, kde je nezamestnanost pomerne velka (Oberpfalz), a platime v porovnani s konkurenci o 200-300 Euro vice,  zadne prescasy. A presto si lide dobreho jobu neumi vazit. Nemame zadnou moznost jak zamestnance potrestat, kdyz nam svevolne znici nas majetek nebo poskodi zakaznikuv majetek. V Cechach alespon musi uhradit skodu snad do vyse 4 platu, co jsem slysela, zde NIC. Maximalne ho muzeme vyrazit a zaucovat noveho. A tak porad dokola. Nevidim nejmensi duvod, proc nekomu platit Urlaubsgeld nebo 13 a 14 plat. To jsem ochotna udelat jen tehdy, kdyz vse poslape jak hodinky.
Mame take ucne.To je kapitola sama pro sebe. Dostavaji pomerne slusny plat, kolem 600 Euro, 2x tydne maji skolu, do toho parkrat Überbetriebliche Schulung, takze jim vychazi plat kolem 6-7 Euro na hod. To je slusne.Odpovednost zadna, kdyz zacnou lajdacit neni zadne moci, jak se jich zbavit. Konci to soudem, ktery zamestnavatel temer vzdy prohraje.
Kazdy vidi jen kolik inkasujeme od zakaznika, ale ty nervy a riziko by na sebe nechtel vzit zadny z nich. Zadnych 12 hodin denne, 15 let mit dovolenou nanejvys tyden v kuse a modlit se, co tam zase zamestnanci vyvedli. Co se tyka
Zeitarbeit firem, i my uvazujeme, ze si v budoucnu radeji vezmeme nekoho takoveho.
Par let jsem zila v Berline, par let v Mnichove a posledni leta vicemene na venkove.  V Mnichove si slusne bydleni muze dovolit malokdo, odesli jsme kvuli drahym pozemkum. Nechapu, jak tam nekdo prezije napr. s platem brutto 2000, kdyz za bydleni da pres polovicku.
Uz nekolikrat jsme s manzelem uvazovali, ze v Nemecku nadosmrti nezustaneme, uvidime....
Situaci v Cechach sleduji a je mi z ni smutno. Chapu znechuceni lidi, kteri odchazeji, ovsem, jak zde jiz nekde zaznelo, vsude je chleba o 2 kurkach a idylicke to tu rozhodne neni.
Jedno pozitivum: tam, kde ziju se mene krade. Opravdu je mozne dojit si na hodinu nakoupit a zapomenout auto na parkovisti zamknout. To same pred barakem atp. A pokud nekdo krade, vetsinou jsou to cizinci. Bohuzel. Cechy nevyjimaje. Cerstva zkusenost- kamaradovi cmajzli letni gumy.
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #121 : Duben 28, 2013, 05:55:11 pm »

Jirike na Slovensku a myslim aj v Cechach kazdy normalny clovek si kupi bud byt ci uz starsi alebo novy,alebo domcek..to je ta istota mat svoju nehnutelnost nie ako ludia na zapade kde v Nemecku ma asi 50% ludi,len svoju nehnutelnost...cudzinci si casto krat idealizuju cudzinu aj Nemecko..ako vravim niektore veci su tu lepsie,ale zase nieje to uz to Nemeckop co byvalo..ale prosim vy klamte sami seba je to vasa vec.
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #122 : Duben 28, 2013, 07:09:58 pm »


Ne kazdy Nemec ma potrebu si kupovat nemovitost a tak se vazat k mistu a jeste se na dlouhou dobu zadluzit. Nemci jsou zvykli kvuli praci cestovat, ne jako Cesi. V Nemecku existuje velke mnozstvi najemnich bytu, ktere se daji zaplatit, krome vekych mest, samozrejme, tam jsou byty nestydate drahe. V Bavorsku se da prace sehnat i jinde, nez v Mnichove a za byt se zaplati nepomerne mene. Tam byly byty odjakziva drahe. Pred 18 lety-Kirchheim b. München jsme platili za 2+1, nejakych 60 ctv. m. 1500 DM warm. Totez se dalo o 100-150 km dale sehnat za tretinu.
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #123 : Duben 29, 2013, 06:30:03 pm »

A to je chyba..ak clovek nema svoju nehnutelnost nema istotu...cely zivot sa neda pendlovat po svete..a nie kazdy nemec chce odist z Nemecka...to co robia cesi slovaci a ludia z vychodnej europy je podla mna lepsie..priorita cislo 1 svoja nehnutelnost..a mozem zit aj 50r vo Svajciarsku ci inde,ale viem doma mam strechu nad hlavou keby nieco...ked padne hartz4 potom len uvidime plne ulice bezdomovcov v nemecku..lebo tym ludom plati stat najomne...nesnazme sa nasilu hrat sa na nemcov podobat na nemcov..je to ubohe..

co sa tyka prace najhorsi podnikatelia v Nemecku ako aj vsade su ti najmensi ..rodinne podniky atd..ti pozeraju na kazdy cent ludom daju tak mizerne zarobit ze socialny urad musim tym ludom doplatit na zivotne minimum...zamestnavatelia ako nemecke zeleznice letisko bmv audi tam su aj ine istoty...ale aj tam sa uz snazia tieto firmi zamestnavat ludi na zivnost ci cez zeitarbeit...je to svinstvo tak ako aj ja doma.
Zaznamenáno
kaci38



Karma: 1
Příspěvků: 22


« Odpověď #124 : Duben 29, 2013, 09:28:59 pm »

takze ty chces 50 rokov zit v zahranici a na slovensku mat dom.....why? Co???
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #125 : Duben 29, 2013, 10:01:36 pm »

ako dlho bude clovek v zahranici zit neviem...ale aj keby cely zivot tak nehnutelnost svoju chcem mat vo svojej rodnej krajine ako vecina slovakov...vsadit  vsetko na nemecku kartu ako to robi vela ludi je blbost...
Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #126 : Duben 29, 2013, 11:34:17 pm »

Hary 01
Co???Co???
....četl jsi někdy po sobě co píšeš??, promiň, ale občas se musím pousmát jak (ne)navazuješ na předchozí příspěvky... kdo tu kdy psal že vsadil v D vše na jednu kartu? jsem možná něco přehlédl. V každém případě já mám jistotu když zdraví slouží a vlastním fungující milující rodinu. Nevím jestli by mi k tomuto pocitu stačilo pouze vlastnit nemovitost. Asi jsem z jiného těsta... 
Přeji hezký den všem :-)
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #127 : Duben 30, 2013, 08:27:11 am »

Peter vecina cechov a slovakov ma jednu sprostu vlastnost...tuzba opicit sa po niekomom...dojdu do Nemecka a behom chvilky chcu byt nemci a podobat sa na nich ci v amerike chcu byt americania...je zaujimave,ze juzanske narody ako taliani greci spanieli ked som sa snimi bavil ani jednemu z nich nenapadne zobrat si nemecke obcianstvo napriek tomu,ze ziju dlhe roky v nemecku ci inde v zapadnej europe..aj ked su to divoke a temperamentne narody mne osobne nesedi ich mentalia skor nemci mi viac sedia nemaju tuzbu ako cechoslovaci podobat sa na niekoho a opicit sa po niekomom...staci si pozriet debaty slovakov a cechov o nemeckom obcianstve ci rakuskom...mozno je to tym,ze ludia z malych casto krat bezvyznamnych narodov na mape sveta si tuzia dobit sebavedomie tym,ze si zoberu nemecke obcianstvo opicia sa po ludoch na zapade...ked toto robi vecina slovakov ci cechov vo svete ako nase narody mozu ist hore a vyvijat ked clovek behom chvilky zabudne odkial prisiel...a tu je ten najveci rozdiel medzi nemcami a slovakmi ci cechmi...nemec zijuci v amerike alebo svajciarsku napr bavorak jeho nenapadne si zobrat svajciarsky ci americky pas...on vam povie ja som nemec nie american aj ked tu zijem dajme tomu 20r...narodna hrdost povedomie je u nemcov hlavne zapadnych uplne inde...a mame sa co od nich ucit....

poznal som v Mnichove prazaka..emigroval v 80r do Mnichova..zamerne som sa ho pytal aky ma nazor nato ked si cechoslovak zoberie nemecky pas...povedal ja som prazak a mne stacilo,ze mi nemci dali politicky azyl a casom unbefristet papiere a nic viac som nepotreboval od Nemecka...lebo nemec z vas nebude aj ked by ste tu zili 50r staci ze sa nemec pozrie na vase priezvisko a je mu jasne je to cudzinec s nemeckym pasom...pritom nemecka spolocnost od cudzincov nevyzaduje aby sme si zobrali nemecke obcianstvo im staci ak slusne zijete nepachate kriminalitu a da sa svami slusne nemecky hovorit.Casy kedy sa slovenske a ceske zeny ktore chceli ostat v Nemecku hlavne v 90r sa museli kvoli papierom vydavat su nastastie prec a aspon trosku sa ocisti image cesiek a sloveniek.Dnes je pre Slovensko a Cesko vsetko otvorene dokonca aj neutralne Svajciarsko vam skor da dnes papiere a mozte tam zit bez toho aby ste si tam rokmi ziadali o svajciarsky pas.Osobne keby mam ist ziadat o nemecky ci iny pas od hanby sa prepadnem pod zem.

Druhy prazak mi povedal svoj pribech tiez..emigroval som do Mnichova v 70r...casom som sa ozenil mal deti,ale potom som sa rozviedol a napriek tomu,ze som mal dobre vzdelanie ma po 50r nechcel nikto zamestnat a skoncil som na socialnom urade...a nebyt toho ze do bytu  si dal podnajminikov nevysiel by som s peniazmi a na dochodok som sa odstahoval do Prahy ked som chcel byvat v 3 izbaku(ten byt mu patril)cize v Prahe byva vo svojom s nemeckou rentou a ma podstatne vysiu uroven nez keby zil v Mnichove v 1 izbovej chatrci...vravel mi tazko sa mu odchadzalo z Mnichove zil som tu dlhe roky paci sa mi Mnichov,ale ekonomika nepusti..a vdaka bohu zato,ze v Prahe som mal svoj byt vo svojom vlastnictve...Nieje to otom vy slovenski a ceski nemci hrat sa na frajera a po par rokoch zabudnete  odkial ste  prisli,lebo dnes sa Vam moze zivot skomplikovat a nikdy nevies ci este nebudes musiet ist domov.


Kedy si mi naucime seba samich vazit to by ma zaujimalo.
« Poslední změna: Duben 30, 2013, 08:28:32 am od hary01 » Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #128 : Duben 30, 2013, 08:31:17 am »

Peter samozrejme zdravie rodina to je istota...ale robit tu chybu ako ludia na zapade,ze platim si cely zivot mitte a na starobu neviem kde skoncim...dakujem neprosim...slovaci v Eu su tusim na 1 mieste ze skoro kazdy ma vlastnu nehnutelnost proste strechu nad hlavou a neplati najom niekomu.
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #129 : Duben 30, 2013, 11:14:07 am »

Hary01:V Nemecku lze v mnoha oblastech poridit pekny byt za hubicku. Kdyby tvuj znamy nebyl hloupy, mohl prodat byt v Praze a zit z renty v Nemecku dal (akorat ne zrovna v Mnichove), kdyby tedy chtel zustat v D  a jeste by mu zbylo z prodeje.
Co se tyka tveho negativniho nazoru na Cechy a Slovaky, mam spis dojem, ze hrdost na svuj puvod schazi predevsim tobe, kdyz o nich tak pises. Nejsem toho nazoru,  ze bychom si neumeli vazit sami sebe, jen proto, ze kazdy nema vlastni nemovitost. Cimz nikdo netvrdi, ze mit nemovitost je neco spatneho. Samozrejme je to urcita jistota, ale jen pro ty, kdoz maji z cehoz zzit. jinak je ti nemovitost na nic. Notabene i nemovitost polyka rocne penize, dane, udrzba atd.
  A obcanstvi? Tak ja napr. jsem v D. 18 let vdana, nemecke obcanstvi, jez mi bylo primo vnucovano jiz pred x lety na cizineckem urade, jsem odmitla, jelikoz nevidim duvod, proc bych ho mela mit. Muzu si v Nemecku i bez toho delat, co potrebuji, az na volby. Dokonce jsem si ponechala sve typicky ceske prijmeni s prechylenim. Nejsem tak hloupa, abych si myslela, ze me Nemci budou mit za Nemku a dokonce by me to vadilo. Ja se za svuj puvod nestydim, nemam proc. Vystudovala jsem v Nemecku dalsi skolu, podnikam tu, nekradu.....
Kde budu jednou zit na stara kolena, to nevim. Kdyby se s manzelem treba neco stalo a syn se napr. odstehoval na opacny konec Nemecka, tak asi pujdu zpet do Cech. Jo, nemovitost tam samozrejme vlastnim. Škleb Ale pujdu tam z jineho duvodu, a sice proto, ze tam mam zbytek rodiny.
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #130 : Duben 30, 2013, 12:22:01 pm »

Didi ja na rozdiel od niektorych cechov a slovakov nemam za potreby si vybavovat nemecky pas a hrat sa na nemca...Tebe a ostatnym vadi to,ak niekto povie pravdu a realny obraz na zivot v Nemecku...uz davno Nemecko nieje tou krajinou co bola..len cudzinci ako Ty a niektori si radi idealizuju zapadny svet...Demokrati ako Ty a nevedia respektovat nazor druheho?Mat nehnutelnost vo svojom vlastnictve nema ziadny suvis s narodnou hrdostou...a co je nepochopitelne,ze ten stary dedko sa vratil do rodnej Prahy?
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #131 : Duben 30, 2013, 12:25:53 pm »

Didi ja proste tvrdim,ze vsadit vsetko na nemecku kartu je blbost.Ja slovenskom neopovrhujem ako si napisala,len sa snazim pisat realne nielen o Slovensku,ale aj o zivote v Nemecku.Casy kedy sa slovenske zeny a ceske ktore chceli v 90r zit v Nemecku sa museli vydat kvoli papierom su uz nastastie prec..dnes je vsetko otvorene a tie nezmyselne papierovacky odpadli kazdy moze zit kde chce tak nerozumiem naco je ludom dnes nemecky pas.Je to moj nazor nemusis snim suhlasit..ja tiez nesuhlasim s niektori tvojimi ci inymi nazormi... Úsměv
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #132 : Duben 30, 2013, 12:28:26 pm »

Didi takze podla teba je kazdy hlupi kto sa na dochodok vrati do rodnej krajiny?Preco neberies do uvahy ekonomicku situaciu ludi,alebo fakt ze su ludia medzi nami ktori po 40r zivota v Nemecku povedia mam tu toho dost a idem domov?Je to take nepochopitelne?Nieje dovod nimi opovrhovat...a nie kazdy kto ma nehnutelnost na sk ci v cechach rozmysla ako ty..tam to predam a kupim si tu napr nieco...
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #133 : Duben 30, 2013, 01:00:24 pm »

Didi takze podla teba je kazdy hlupi kto sa na dochodok vrati do rodnej krajiny?
Hary, je možné, že už se v tom ztrácíš? Diddi sama říká, že ani u sebe takovou možnost nevylučuje.

Nicméně živořit kvůli penězům v cizině, léta špórovat s vidinou tě nehnutelnosti doma...které si pak člověk ani neužije, protože v rámci vztahu s Dr. Alzheimerem zapomene, kde to je, mi nepřijde jako život. To radši na nemovitosti kašlu a život užívám tady a teď.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Diddi
Host
« Odpověď #134 : Duben 30, 2013, 01:53:09 pm »

Didi ja na rozdiel od niektorych cechov a slovakov nemam za potreby si vybavovat nemecky pas a hrat sa na nemca...Tebe a ostatnym vadi to,ak niekto povie pravdu a realny obraz na zivot v Nemecku...uz davno Nemecko nieje tou krajinou co bola..len cudzinci ako Ty a niektori si radi idealizuju zapadny svet...Demokrati ako Ty a nevedia respektovat nazor druheho?Mat nehnutelnost vo svojom vlastnictve nema ziadny suvis s narodnou hrdostou...a co je nepochopitelne,ze ten stary dedko sa vratil do rodnej Prahy?

A z jakeho meho konkretniho projevu zde tak usuzujes?


"...Nieje to otom vy slovenski a ceski nemci hrat sa na frajera a po par rokoch zabudnete  odkial ste  prisli,lebo dnes sa Vam moze zivot skomplikovat a nikdy nevies ci este nebudes musiet ist domov."

Nevim, co mas ty osobne za problem, ale jiste nejaky mas......Ale presto ti odpovim. Jiste i proto jsem cesko-nemecka frajerka, ze jsem syna naucila cesky a mluvim s nim doma zasadne cesky, dokonce i to ř umi. No to mi vysvetli, proc ja to vlastne delam? Škleb

Zaznamenáno
Stran: 1 ... 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 ... 117   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Germany.cz © 2024
Stránky Čechů a Slováků o životě v Německu, česky i německy. Užitečné články o hledání práce v Německu, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, kultuře, památkách a atrakcích, cestování, dopravě a spoustě dalšího.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München