Život v Německu oproti Česku
Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: 1 ... 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 ... 117   Dolů
 
Autor Téma: Život v Německu oproti Česku  (Přečteno 9873962 krát)
Diddi
Host
« Odpověď #195 : Květen 08, 2013, 12:24:41 am »

Protoze me to zacalo zajimat, uz z toho duvodu, ze jsem soudni tlumocnice, tak jsem se trochu vyznamem slova "lid" zabyvala. Nakoukla jsem i do latiny a nemciny.

Je to v podstate uplne jasne. Staci se podivat na latinske slovo "plebs", v nemcine "Volk". Od toho se odviji dve  slova. V latine plebiscit, v nekterych zemich se toto slovo pouziva, v Cechach je nahrazeno slovem "Referendum", v Nemecku nebo Rakousku a Svycarsku existuje napr. slovo Volksabstimmung.

Kuprikladu v Rakousku predstavuje vyraz "Volksabstimmung"   jednoznacny nastroj napr. pro odvolani prezidenta. No a protoze prezidenta snad mohou odvolat pouze obcane Rakouska, znamena l o g i c k y slovo Volksabstimmung nämlich das Selbe wie Bürgerabstimmung. Slovo "Bürgerabstimmung" se ale, pokud vim, nepouziva. Ergo kladivko ma slovo lid nebo obcan v kontextu, ktery jsem napsala v jednom z predchozich prispevku, naprosto stejny vyznam.

A pouze a jedine o tento vyznam se mi jednalo.

Nepocitam s tim, ze to vsichni pochopi. doslo mi, ze o to tady zrejme nejde.

 Ale treba bude tento maly rozbor  nekomu ku prospechu. Mrknutí Úsměv

http://de.wikipedia.org/wiki/Plebiszit

http://de.wikipedia.org/wiki/Volksabstimmung_(%C3%96sterreich)

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/plebiscit

http://leccos.com/index.php/clanky/referendum

« Poslední změna: Květen 08, 2013, 07:06:37 am od Diddi » Zaznamenáno
karelIV



Karma: -2
Příspěvků: 37


WWW
« Odpověď #196 : Květen 09, 2013, 08:32:15 am »

Servus Diddi,
co se tyka obcanky, mas pravdu, ukazuje se, ze nemam surfovat po internetu po 9 hodine vecerni Škleb

Ostatni tvoje interpretace ponecham na zvazeni laskavym ctenarum.
Prezidenta voli obcane (podivej se na zakon)
Politicky vyznam slova "lid" a "obcan" jsou vyznamy rozdilne a v historii naprosto protichudne. (zde se jedna o  pragmatiku pouziti slov, nikoliv o ciste semantickou stranku veci, ani o etymologii slova).
Ono i slovo vulgrani vlastne znamena lidsky neni-li pravda? Škleb

Zemana povazuji za 100x prezidenta, protoze mam v zive pameti jeho vladu 1996-2002, nicmene jeho volbu respektuji

Pripad Gross a Wulf ma urcite shodne znaky, pristup obou akteru je vsak zasadne rozdilny, coz jasne ukazuje na politickou. Takze Tvoje prirovnani je mimo misu.

Ceskoslovensko v ere prvni republice sice patrilo mezi  rozvinute zeme, ale ne ve vsech regionech (Slovensko, Podkarpatska Rus), takze to zas tak slavne nebylo. Preciti si o tom neco a tim nemyslim Wikipedii (doporucuji Jiriho hejdu, Zil jsem zbytecne, nebo Tezke Casy od Jana Bati)

Cesky obcan, nemusis znamenat nutne Cech (dle jazyka). Chapu ze pro nektere lidi, je si uvedomit, ze pred 70 lety ca 3 mil. tenkrat Ceskoslovenskych obcanu nemluvilo cestinou jako rodnym jazykem. Jake stesti, zes nekomentujes Svycarskou Konfederaci Mrknutí.

A mam radsi vzdelanejsi prvni damy,  ktere maji urcitou noblesu (a nemusi mluvit plynne cesky, to neni klasifikacni predpoklad) nez damy typu Marta Gottwaldova, nebo Sarka Grossova (ta ale nebyla tou prvni damou) nebo Livie Klausova. (http://zpravy.idnes.cz/detsky-casopis-nastval-klausovou-prisel-o-dotace-f7r-/domaci.aspx?c=A111014_1667913_domaci_wlk)

Cesi jsou oravdu odlisni od Polaku, Slovaku, Rusu a Ukrajincou. Prostuduj si dejiny se stejnou zarputilosti jako studujes slovniky. Doporuceni od Pepika, ohledne poznavaciho zajezdu, po Poslku Ukrajine a Rusku bys mela zvazit  Smích

Jsem rad, ze jsem se dozvedel ze servus pouziva otrok nebo sluzebnik. Domnival jsem ze podnikatel jako ty je vlastne "sluzebnik" nebot prodava/nabizi sluzby. Holt asi ne.
Ja, ale stejne dal  budu to pouzivat svije Servus  a to ziju v Niedersachsen  Valím oči! Super!

« Poslední změna: Květen 09, 2013, 08:54:24 am od karelIV » Zaznamenáno
karelIV



Karma: -2
Příspěvků: 37


WWW
« Odpověď #197 : Květen 09, 2013, 08:51:48 am »

Myslim ze bychom meli vratit vlaknu puvodni obsah. A ne srovnavat Cesko z Ceskem popripade ze Slovenskem Škleb

Troufne si nekdo na srovani ceskeho duchodoveho systemu a toho nemeckeho? Betribsrente, Direktversicherung, Riester rente? vs. duchodove pilire v Cesku.

Nebo srovani ceskeho a nemeckeho zdravotnictvi?
Moje posledni zkusenosti (mensi operace nohy potomka) pro to nemecke nedopodaji az moc priznive. Jsme pojistenci u stani Krankenkasse (Audi BKK) a nevim jestli prechod do soukromeho systemu by mel "signifikantne" pozitivni effekt.


Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #198 : Květen 09, 2013, 10:29:57 am »

Vzdyt jsem psala, servus pouziva muj muz. Mame firmu spolu, tak to staci, ne?

Ostatni potrebuje vic casu. Zatim jen kratce, dle mych zkusenosti stoji zdravotnictvi v obou zemich za velke..... Manzel ma behem roku za sebou dve operace, nescetne behani po doktorech(od certa k dablu).
Jeden priklad za vsechny: mel termin v nemocnici k urceni diagnozy kvuli jeho potizim, ktere presne popsal. Lekar se s nim bavil na chodbe, ani ho nevysetril , poslali ho pouze na rentgen a odkazali do jine nemocnice. Tam se to  opakovalo v podstate podobne. Az treti doktorka, kde byl s uplne jinym problemem, kdy se mezi reci zminil o tomto, odhalila hned, ze ma brisni kylu. Nebyla opravdu mala 10x15 cm.
Presne je videt rozdil v pristupu k pacientum AOK a privatnim, coz jsem ja. V nedalekem velkem meste jsou napr. 3 phlebologove, ani jeden neosetruje Kassenpatienten, vsichni jen privatne. Takze AOK pacient muze jezdit 100 km, aby byl osetren. A tak bych mohla pokracovat. Ja problemy nemam, jas  Termin vzdy dostanu ochotne a vysetruji me i na blbosti, jen aby si mohli napsat Faktor 2, 3.

Co se duchodu tyka, mame oba Direktversicherung a jeste spoustu jinych pojisteni. Na stat rozhodne nespolehame, stejne budou duchody zde asi vsechny brzy stejne, jak se proslycha.

V Cechach mam odpracovano taky par let, ale nepocitam, ze  z nich neco vyrazim,az to bude jednou aktualni.

Pocitove tak nejak verim spis Nemecku, ze o ty prachy jednou neprijdu, V Cechach bych si uz tak jista nebyla.
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #199 : Květen 09, 2013, 12:02:05 pm »


Cesky obcan, nemusis znamenat nutne Cech (dle jazyka). Chapu ze pro nektere lidi, je si uvedomit, ze pred 70 lety ca 3 mil. tenkrat Ceskoslovenskych obcanu nemluvilo cestinou jako rodnym jazykem. Jake stesti, zes nekomentujes Svycarskou Konfederaci Mrknutí.



Neda mi to, abych se jeste nepozastavila nad pojmem, ktery jsi uvedl "rodny jazyk". Co to podle tebe znamena?

Jaky jazyk byl napr. rodnym pro moje babicky, kdyz obe mely maminku Nemku, tatinka Cecha a obe pochazely ze Sudet, pouze jedna z Decina a druha od rakouskych hranic?
Obe mluvily stejne dobre obema jazyky. Jaky byl tedy, dle tebe, jejich rodny jazyk?

Podle toho, co vim, velke mnozstvi lidi v techto oblastech mluvila obema jazyky. Pokud byli rodice oba Nemci, ok, da se rici, ze rodny jazyk byl nemecky, ale smisenych manzelstvi tam take bylo hodne a co ted?

Nezamenovat s "Muttersprache". To je jazyk matersky, nikoliv rodny, jak pises ty.
Zaznamenáno
karelIV



Karma: -2
Příspěvků: 37


WWW
« Odpověď #200 : Květen 09, 2013, 12:28:01 pm »

Mno nevim. Rodny jazyk je pro mne prave matersky, cili ten kterym na mne mluvila moje matka. Nekde jsem cetl, ze delali v Kanade vyzkum u bilingvnich rodin (Aj/FR)a podle magneticke rezonance se inetnzivneji zapojovali jine casti mozku, podle toho jestli matka byla anglicky hovorici nebo francouzky hovorici, ac zkoumane osoby plynne hovorili FR/AJ.

Nicmene na na jazykou vybavenost to nemelo vliv. Vidim to u sveho syna, rodna rec je cestina, vyrostl v Mexiku a ted zije v Nemecku.   

Co je jeste zajimave Mexicane napriklad nerozlisuji tolik mezi narodnostni a obcanstvim jako ve stredni Evrope Škleb Stredni Evropa spise definuje prislusnost k narodu podle jazyka. Co??? 
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #201 : Květen 09, 2013, 01:07:10 pm »

D Stredni Evropa spise definuje prislusnost k narodu podle jazyka. Co??? 

To si nejsem tak jista. Staci se podivat na Svycary (nemeckou cast), Rakusaky a Nemce. Myslim, ze Nemec by se zuby nehty branil, kdyby mu nekdo rekl, ze je Rakusak a opacne asi taky. Škleb Moc bratrsky se k sobe nemaji, alespon, pokud jsem to mohla pozorovat.
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #202 : Květen 09, 2013, 02:24:18 pm »

Didi natom aspon vidis,ze nemec napr bavorak keby zil dlhe roky vo svajciarsku vzdy ti povie je bavorak,vecina povie,ze niesu nemci...na tychto veciach mozes vidiet kde su nemci vo vztahu k vlasti a kde su slovaci a cesi...
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #203 : Květen 09, 2013, 03:21:27 pm »

Didi natom aspon vidis,ze nemec napr bavorak keby zil dlhe roky vo svajciarsku vzdy ti povie je bavorak,vecina povie,ze niesu nemci...na tychto veciach mozes vidiet kde su nemci vo vztahu k vlasti a kde su slovaci a cesi...

No dobre, Harry, ale co je tedy podle tebe vlasti Bavoraka? Bavorsko nebo Nemecko? A co treba Sas nebo treba Hamburcan, Berlinan atd?


To uz je jako s Moravany, Slezany a Cechy. Uvedomely Moravan se urazi, kdyz ho nekdo oznaci za Cecha. A pritom treba Amici maji potize odlisit Cecensko od Ceska a jeste, aby po nich nekdo chtel, aby odlisili Cecha od Moravana.

Jdu se  zeptat manzel, co je zac. Mrknutí

No jo, dle ocekavani! Odpoved: wie aus der Pistole geschossen: "Freistaat Bayern ist meine Heimat"! Škleb

« Poslední změna: Květen 10, 2013, 09:44:04 am od Diddi » Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #204 : Květen 10, 2013, 12:04:47 am »


  Casto krat som pocul kde nemec tvrdil,ze nieje nemec,ale bavorak...pritom je to nemec zijuci alebo narodeny v Bavorsku...to sa mi zda divne...to ako keby som ja povedal som vychodniar nie slovak...
« Poslední změna: Květen 10, 2013, 10:07:25 am od hary01 » Zaznamenáno
Pepik
Host
« Odpověď #205 : Květen 10, 2013, 10:32:46 am »


Servus Diddy,
jak se do lesa vola, tak se z nej ozyva, ze ano.
Takze fanynko M.Z., posilam Ti rovnez cerstve pokoukani na TOP 7 Ceske republiky v cele s tim tvym konem.

http://video.idnes.cz/?c=A130509_201118_domaci_ert&idvideo=V130509_192105_tv-zpravy_sha

Co tomu rikas ?

Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #206 : Květen 10, 2013, 12:48:20 pm »

Nejsem nadsena z M. Z.,

Hele , Pepiku, opravdu si myslis, ze takhle bych o nekom psala, kdybych byla jeho fanynka?

Mym favoritem rozhodne neni, ale kdyz je potreba si vybrat mensi zlo.....

A co se toho videa tyka, ne ze bych necekala, ze ho sem das. Škleb Ale ja se opravdu necitim kompetentni poznat, jestli je M. S. opravdu pod vlivem nebo ma skutecne virozu. Ty ano?
Zaznamenáno
Pepik
Host
« Odpověď #207 : Květen 10, 2013, 02:51:17 pm »

Ano, priznavam, to video me zahralo u srdicka a moje ryze muzska jesitnost plula na oblacku..
Uprimne - netusil jsem, ze Karla zu Schwarzenberga cesky prezident trumfne - tak brzo a tak
kardinalne Šok
Tech 7 pandulaku z videa presne odrazi ceskou politickou realitu - jeji dokonalejsi vyjadreni
by nikdo lepe zinscenovat nedokazal. Neco takoveho muze napsat jen zivot sam.
Uz jen ten vyraz Necase Škleb Škleb Škleb
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #208 : Květen 10, 2013, 03:11:28 pm »

Ano, priznavam, to video me zahralo u srdicka a moje ryze muzska jesitnost plula na oblacku..

Tato veta me pobavila, ze Ti snad budu muset vylepsit karmu. Škleb To jste celi vy, chlapi.....ale uprimnost se ceni. Mrknutí


Jeste k tem volbam, ja osobne bych tedy nevedela, komu mam dat hlas. Nenasla se tam ani jedna vhodna osoba, z meho  pohledu.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #209 : Květen 10, 2013, 09:37:10 pm »

Nejsem nadsena z M. Z.,

favoritem rozhodne neni, ale kdyz je potreba si vybrat mensi zlo...
Ten, co se ožere s Rusama, recituje Pusť vsegda budět solnce a pak klimbá na recepci?
Schwarzenberg je starý, ale má noblesu. Zeman je staré prase a nikdy nic jiného nebude.Třeba se stane zázrak a ty 4 roky uběhnou bez větších škod.

A ti z jeho voličů, ve kterých se - byť opožděně - probudí zbytky rozumu,  si nafackují před zrcadlem. Naštěstí už ani hanobení hlavy státu, ani sebepoškozování nejsou trestné činy.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Stran: 1 ... 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 ... 117   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Germany.cz © 2024
Stránky Čechů a Slováků o životě v Německu, česky i německy. Užitečné články o hledání práce v Německu, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, kultuře, památkách a atrakcích, cestování, dopravě a spoustě dalšího.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München